11. YEMEKLİK MANTAR KONGRESİ SAMSUN’DA BAŞLADI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünün düzenlediği “XI. Yemeklik Mantar Kongresi”, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde başladı.

 11. YEMEKLİK MANTAR KONGRESİ SAMSUN’DA  BAŞLADI
 11. YEMEKLİK MANTAR KONGRESİ SAMSUN’DA  BAŞLADI Kızılırmak Gazetesi

Kongrede ayrıca Samsun’da mantar sektöründe üretim yapan firmaların stantları kuruldu. Firmalar, ürünlerini sergileyerek ziyaretçilere tanıtma fırsatı buldu.

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aysun Pekşen’in başkanlığında gerçekleşen kongrenin açılış törenine; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Kongre Düzenleme Kurulu adına söz alan kurul başkanı Prof. Dr. Aysun Pekşen, “XI. Yemeklik Mantar Kongresi “ni Milli Mücadelenin 100. yılında, ilk adımın şehri Samsun’da düzenlemekten onur ve gurur duyduklarını belirtti.

Türkiye’de mantar alanında bilimsel araştırmalarınilk olarak 1960 yılında başladığını kaydeden Prof. Dr. Aysun Pekşen “Daha sonra bu çalışmalar, birçok araştırmacı tarafından hız kazandırılarak devam etmiştir. 1973 yılında 80 ton olan mantar üretimimiz, günümüzde yaklaşık 65 bin tona yükselmiştir. Tüketim miktarının artması ve ülkemizin ekolojik ve stratejik bakımdan mantar ihracatına uygun olması sebebiyle mantar üretiminin ve sektörünün hızla büyüdüğünü görüyoruz. Büyümenin devam edeceğini de söyleyebiliriz.” dedi.

Son yıllardaki mantar üretimi ve tüketimindeki artışa rağmen önemli olanın mantar işletmelerinin kurulması ve sürdürülebilirliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Pekşen “Bu sürdürülebilirlik de ancak bilgi ve tecrübeyle mümkündür. Bu nedenle mantarcılığımızın gelişmesi için AR-GE çalışmalarının çok önemli olduğunun ve bu konuda biz araştırmacılara çok büyük sorumluluklar düştüğünün farkındayız. Ayrıca bu tür kongrelerin yeni insanlarla tanışma, yeni fikirlerle karşılaşma dolayısıyla yeni araştırma ve iş fırsatları yarattığına inanıyoruz. Üniversite, kamu ve özel sektörün buluştuğu bu kongrenin bu anlamda önem kazandığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kongrenin gerçekleşmesinde katkıları bulunan OMÜ Rektörlüğü, Ziraat Fakültesi Dekanlığı ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Aysun Pekşen, kongrenin mantarcılık sektörünün gelişmesine ve güzel ortaklıklara vesile olmasını diledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti