Advert
Advert

19 MAYIS HAMİDİYE İMAM HATİP LİSESİ MASA TENİSİ BÖLGE ŞAMPİYONU OLDU

Masa tenisinde bölge şampiyonu olan 19 Mayıs İlçesi Hamidiye İmam Hatip Lisesi öğrencileri 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’nu makamında ziyaret ederek, mutluluklarını paylaştılar.

19 MAYIS  HAMİDİYE İMAM HATİP LİSESİ MASA TENİSİ BÖLGE ŞAMPİYONU OLDU
19 MAYIS  HAMİDİYE İMAM HATİP LİSESİ MASA TENİSİ BÖLGE ŞAMPİYONU OLDU Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1707 kez okundu.

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu Artvin'de gerçekleştirilen Masa Tenisi Bölge Şampiyonasında takım halinde 3.olan Hamidiye İmam Hatip Lisemizin kıymetli öğrencilerine ve öğretmenlerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim. Başarıların dolayı tebrik ederim. Gençlerimizin ilçemizde sporun birçok branşında başarılı olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu yüzden spora ve sporcuya elimizden geldiği kadar destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Başarılarının devamını diliyorum.” dedi”.

Başarılı tenisçiler 23-24-25 Şubat tarihleri arasında Nevşehir’de Türkiye şampiyonluğu için yarışacaklar.

MASA TENİSİ……

Masa tenisi, yaygın şekilde oynanan bir salon sporudur. Pinpon olarak da bilinen masa tenisi oyunu, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında, İngiltere’de gelişmiştir.

Masa tenisi, 1900’lü yıllarda İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde selüloit yapılı bir özel top ve tef benzeri gergin raketlerle oynanmıştır. Topun raketlere teması sonucu çıkan “ping-pong” sesleri nedeniyle, yansıma kaynaklı bu isimle de anılmaktaydı. Zaman geçtikçe oyuna ilgi azalmış, ancak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra, özellikle İngiltere’de tekrar fazlaca oynanmaya başlanmıştı.

Ping-Pong Birliği, federasyona benzer bir yapıyla, 1902 yılında kurulmuş ve 1905 yılında dağılmıştır. Aradan geçen yıllar sonra, Masa Tenisi Birliği ismiyle, 1920 – 1921 yıllarında yeniden vücut bulmuştur. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) adıyla, 1926 yılında kurularak günümüze kadar gelen oluşuma ise, 110’dan fazla ülkenin masa tenisi birlikleri üye olmuştur. Sporcu sayısı olarak ise, bu birliklere üye olan 1 milyondan fazla masa tenisi sporcusundan söz etmek mümkündür.

Oyun Alanı Ve Kullanılan Materyaller Hakkında Bilgi

Masa tenisi sporu, sert, düz, ve genellikle yeşil ya da mavi renkte olan, uzunluğu 274 cm, genişliği ise 152 cm boyutlarında yapılan, geometrik şekli dikdörtgen biçiminde ve de yerden 76 cm yüksekliğinde ayarlanmış ve özelleştirilmiş bir masada oynanır. Oyunun doğasında hızın var olması sebebiyle, sporcular geniş ve rahat bir alana ihtiyaç duymaktadırlar. Bundan dolayı masa tenisi şampiyonalarında, her masa için eni en az 6 metrelik, boyu ise en az 12 metrelik bir alan sağlanır. Görme durumunda sıkıntı yaşanmaması için de, masa çok iyi bir şekilde aydınlatılır.

*Masanın uzun kenarlarının ortalarını birleştirecek şekilde gerilen ağ, 15 cm yüksekliğindedir ve masadan çok az daha geniş boyutlardadır. *Beyaz renkli selüloit veya plastik malzemeden yapılmış içi boş topun çapı, 38 mm’dir. Bu topun ağırlığı ise yaklaşık 2,5 gramdır.

*Genel olarak tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü kauçuk ya da plastik kaplı yapıdadır

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!