Advert
Advert

19 MAYIS İLÇESİNDE NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı,19 Mayıs İlçesinde düzenlenen törenle kutlandı.

19 MAYIS İLÇESİNDE NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI
19 MAYIS İLÇESİNDE NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1501 kez okundu.

19 Mayıs Anadolu Lisesinde düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Daire Amirleri, Veliler ve Öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından demir dövülerek, yakılan ateşin üstünden atlayan protokol üyeleri ve öğrenciler, ardından çeşitli yarışmalar düzenleyerek derece elde etti.

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu; ‘’Yeni başlangıçların umudun, kardeşliğin, dayanışmanın ve baharın müjdeleyicisi Nevruz Bayramının birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmesine vesile olmasını diliyorum. ’dedi.

19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner ise konuşmasında; ‘’ Hepimizin malumu olduğu üzere, baharın gelişiyle birlikte tabiat yeniden hayat bulmaktadır. Bu nedenle Nevruz, tabiat için aynı zamanda yeni bir diriliş ve uyanış anlamına gelmektedir. Bu duygularla, tüm 19 Mayıs’lı hemşerilerimizin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum.’’dedi.

NEVRUZ’UN TARİHİ VE ANLAMI

Nevruz geleneğinin tarihin en son Buzul Çağı'nın bitmesinden hemen önceki günlere yani 15.000 yıl öncesine kadar uzanır. Efsanevi Pers Kralı Cemşid, Indo-Iranlıların avcılıktan hayvacılığa ve yerleşik yaşama geçişini temsil eder. O çağlarda mevsimler insanoğlunun hayatında günümüzdekinden daha yaşamsal bir önem arz ediyordu ve yaşamla ilgili her şey dört mevsim ile çok yakından ilgiliydi. Zor geçmiş bir kışın ardından gelen bahar, tabiat ananın çiçekler, yeşillenenen bitkiler uykusundan uyanması ve sığırların yavrulaması, insanoğlu için büyük bir fırsat ve bolluğun canlanması demekti. İşte böyle bir dönemde bu Nevruz kutlamalarını başlatanın Kral Cemşid olduğu söylenir.

NEVRUZ NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran'ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!