Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

2. ELDE SEÇİM SONRASI HIZLI BÜYÜME BEKLENTİSİ VAR

MASFED Başkanı Aydın Erkoç: “İkinci el araç piyasasında Bayram öncesi canlanmanın başlamasını bekliyoruz. Seçimden sonra ise belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla pazar hızla büyüyecektir” Sıfır araç satışlarının geçen yıla göre yüzde 7 azaldığı ilk çeyrekte, ikinci el piyasa ise yüzde 11 büyüdü.

2. ELDE SEÇİM SONRASI HIZLI BÜYÜME  BEKLENTİSİ VAR
2. ELDE SEÇİM SONRASI HIZLI BÜYÜME  BEKLENTİSİ VAR Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1246 kez okundu.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, sıfır araç piyasasında seçim öncesi yaşanan daralmaya karşın 2. El pazarın büyümeye devam ettiğini, pazarda bayram öncesi başlayacak canlılığın seçim sonrasında hızlı bir büyümeye dönüşmesini beklediklerini bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı motorlu taşıt istatistikleri, sıfır araç piyasasında ilk çeyrekte bir daralmaya işaret ediyor. Buna göre trafiğe kaydı yapılan yeni araç sayısı Ocak-Mart döneminde 274 bin 784 adetle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 azaldı. İlk çeyrekte trafiğe giren yeni araçların 166 bin 77’sini otomobiller oluşturdu.

Bu gelişmelerle Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 12 milyon 194 bin 330’u otomobil olmak üzere toplam 22  milyon 462 bin 346’ya yükseldi. Ankara, otomobil sayısında 1 milyon 398 bin 391 adetle, toplam araç sayısında da 1 milyon 916 bin 967 adetle, İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alıyor.

2. el ilk çeyrekte yüzde 11 büyüdü

Aynı zamanda Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve Otonomi’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Aydın Erkoç, ilk çeyrek motorlu araç istatistiklerini değerlendirdi. Erkoç, ilk çeyrekte trafiğe kaydı yapılan sıfır araç sayısındaki yüzde 7 dolayındaki daralmaya karşılık, ikinci el pazarda yüzde 11 oranında bir büyüme yaşandığına dikkat çekti.

İkinci elde Ocak-Mart döneminde 1 milyon 343 bin 436’sı otomobil olmak üzere toplam 1 milyon 911 bin 135 aracın el değiştirdiğini belirten Erkoç, ilk çeyrekler itibariyle otomobillerdeki artışın yüzde 11.8 olduğuna dikkat çekti. Erkoç, otobüs dışındaki diğer araçların tümünde ikinci el satışlarda artışlar yaşandığını kaydetti.

Seçim sonrası hızlı canlanma

Seçim sonrası belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla sıfır araç piyasasında bir toparlanma, ikinci elde ise hızlı bir büyüme beklediklerini ifade eden Erkoç, şunları söyledi:

“Önümüzde seçimler var. Seçim öncesi piyasalarda ve tüketici eğiliminde bekle-gör anlayışı hakim olur. Bu arada önümüzde bir de bayram var. Bayram öncesi ikinci elde mutat canlanmayı bekliyoruz. Çünkü seçim öncesindeki bayram tatilinde insanlar, eş, dost, akraba ziyaretleri için başka illere gidecek, seçimde herkes yaşadığı yere geri dönecek. Bu durum araç satışlarına da yansıyacak. Ancak sektörümüzde asıl büyüme seçimlerden sonra olacaktır. Seçimler yapılıp, Türkiye’nin ekonomide ve siyasette yeni rotasının belli olması, herkesin önünü görmesi ile birlikte piyasalar da normal işleyişine kavuşacak. Hatta yeni bir dönemin enerjisi ve artan güvenli birlikte her alanda olduğu gibi bizim sektörde de hızlı bir büyüme, canlanma bekliyoruz.”dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!