“32. ULUSAL MATEMATİK SEMPOZYUMU” SAMSUN’DA BAŞLADI

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si, Türk Matematik Derneğinin (TMD) desteği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğiyle başladı.

“32. ULUSAL MATEMATİK SEMPOZYUMU” SAMSUN’DA BAŞLADI
“32. ULUSAL MATEMATİK SEMPOZYUMU” SAMSUN’DA BAŞLADI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 217 kez okundu.

OMÜ ve Türk Matematik Derneği paydaşlığında OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programına; Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Atakum İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Gündem katıldı.

Ülkemizde matematik alanında araştırma yapan bilim insanlarını, genç araştırmacıları ve matematik biliminin gelişimine katkıda bulunan, ilgi duyan herkesi bir araya getirerek, davetli konuşmacılar, bildiriler, poster sunumları ve diğer etkinlikler ile matematik alanındaki gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan 32. Ulusal Matematik Sempozyumu için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki pek çok üniversiteden 165 akademisyen ve araştırmacı Samsun’a geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasında söz alan OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap “Üniversitemiz, bağımsızlık meşalemizin yandığı bu şehirde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onur ve mutluluğunu yaşıyor.” dedi.

Ulusal kurtuluş mücadelesinde Samsun’un önemi ve rolünden bahseden Prof. Dr. Kasap sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli misafirlerimiz bu şehir herhangi bir şehir değildir; Türkiye’nin kuruluşunu müjdeleyen şehirdir. Bu şehir, inancın ve ümidin şehridir, başarının şehridir. Ümidin inanca, inancın başarıya dönüştüğü şehirdir. Bugün bu topraklarda başımız dik ve onurlu yaşıyorsak bunu yüzyıl önce bu şehirde kıvılcımı tutuşturulan istiklal ruhu yani 19 Mayıs ruhuna borçluyuz. 19 Mayıs 1919 ruhu ilk günkü gibi taze ve diridir. Ülkemizin en önemli ateşleyici gücü de 19 Mayıs ruhudur. Bu ruh hep var olacak ve bu ruhun verdiği manevi güçle geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Bildiğiniz üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında Samsun halkında gördüğü dirayet ve cesaret karşısında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ben Samsun halkını gördüğüm zaman memleket ve millete ait olan bütün tasavvurlarımın ve kararlarımın bir kez daha yerine getirilebilir olduğuna inandım’ demiştir.”dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Sizede zamanı unutturacak kadar keyif veren şeyleri bulmak istiyorsanız bize katılmalısınız "
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI