500 PLASTİK CERRAH SAMSUN’DA KURULTAY’DA BULUŞTU

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 41. Ulusal Kurultayı bu yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde başladı.

500 PLASTİK CERRAH SAMSUN’DA KURULTAY’DA BULUŞTU
500 PLASTİK CERRAH SAMSUN’DA KURULTAY’DA BULUŞTU Kızılırmak Gazetesi

Milli Mücadele’nin 100. yılı dolayısıyla toplantılarını Erzurum, Sivas ve Amasya’da yapan Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, 41. Ulusal Kurultayı da yurt içi ve yurt dışından 500’ün üzerinde plastik cerrahın katılımıyla Samsun’da gerçekleştiriyor.

Samsun Sheraton Grand Hotel’de düzenlenen kurultayın açılış programına; Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Yerel Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demir, TPRECD Başkanı Prof. Dr. Sühan Ayhan, yurt içi ve yurt dışından gelen doktorlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. Samsun Valisi Osman Kaymak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 100 yıl önce Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattıklarını hatırlattı.

Bu mücadelenin hala devam ettiğini vurgulayan Kaymak, “Bu coğrafya çok zor bir coğrafya burada bizi rahat bırakmıyorlar. Ben bu mücadelenin hala devam ettiğini düşünüyorum, o anlamda da güçlü Türkiye için hep beraber çalışmak durumundayız.  Bu güzel ülkeyi daha iyi yerlere taşımak için de her anlamda çalışmamız lazım.” dedi.

Türkiye’nin, Barış Pınarı Harekâtı ile Suriye’de terör devleti kurulmasına engel olduğunu belirten Kaymak, “Mehmetçiğe buradan müteşekkiriz. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Bu mücadele bitmedi devam ediyor. Güçlü olmak durumundayız. Her alanda bilimde, sanayide, tıpta, ticarette ve sağlık alanı da bunlardan biri. Sağlık turizmi gerçekten bütün dünyada hızla gelişiyor. Türkiye’de gerçekten çok iddialı ülkelerden birisi. Plastik cerrahi de en öne çıkan alanlardan biri. O yönüyle Plastik cerrahi uzmanlarının ilimizde bu alanı tartışarak bilgilerini paylaşmaları çok anlamlı olacaktır.” İfadelerini kullandı.

“Araştırma üniversitesi konumuna ulaşmak için ciddi adımlar atıyoruz”

Kurtuluş meşalesinin yakıldığı şehrin Samsun olduğunu belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “En güçlü birimlerimiz sağlık alanında yer almakta. Tıp Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile gerçekten çok güçlü bir alana sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Eğitim yönünde de başarılara imza atan bu bölümlerimizde son 2 yılda TUS’daTürkiye ikincisi, Diş Hekimliği mezunlarımız arasından DUS sınavında geçen yıl ve bu yıl Türkiye birincisi çıkardık. Kaymakam adaylığı sınavında da Kamu Yönetimi öğrencimiz geçen yıl Türkiye birincisi oldu. Eğitim yönünden hakikaten kendimize güveniyoruz. Araştırma ve geliştirme yönünden de araştırma üniversitesi konumunaulaşmak için ciddi adımlar atıyoruz. Gelecekte bu yönde çok ciddi başarılara imza atacağımıza inancımız tam.” şeklinde konuştu. 

Plastik Cerrahi alanında Ondokuz Mayıs Üniversitesi mezunları arasında Türkiye’de isim yapan başarılı uzmanlar olduğunu belirten Bilgiç, alanın her geçen yıl geliştiğinin altını çizdi ve bu gelişmeleri takip etmenin önemi üzerinde durdu. 

Plastik cerrahinin ciddi kişisel ve toplumsal sorunlara çözüm ürettiğini dile getiren Bilgiç,cerrahların yaptıkları ameliyatlarla hastaların hem fonksiyon hem de estetik anlamda günlük hayatlarına dönmesinde önemli katkıları olduğunu ifade ederek sözlerini bitirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Karadeniz’in tek kısıtlamalı ili Samsun’da çok önemli korona uyarısı
Karadeniz’in tek kısıtlamalı ili Samsun’da çok önemli korona uyarısı