7. ULUSAL HAVACILIK VE UZAY KONFERANSIOMÜ’DE BAŞLADI

7. Ulusal Havacılık ve Uzay Konferansı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşen konferans, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi’nde (UZEM) farklı konukları ve zengin içeriğiyle dikkat çekiyor.

7. ULUSAL HAVACILIK VE UZAY KONFERANSIOMÜ’DE BAŞLADI
7. ULUSAL HAVACILIK VE UZAY KONFERANSIOMÜ’DE BAŞLADI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1153 kez okundu.

Konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü Cahit Utku Aral, ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy, VESTEL Savunma Sanayi Uçuş Bilimleri ve Operasyon Grup Müdürü Resul Açıkyol, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Kentimizdeki havacılık ve uzay çalışmalarının sanayiye daha fazla yansımasını istiyoruz”

Havacılık ve uzay bilimleri dallarında çalışan araştırmacıları, sivil ve askeri havacılık sektöründe hizmet veren uzmanları bir araya getiren, üniversitelerde ve endüstride yürütülmekte olan araştırma projelerikapsamında yapılan güncel çalışmaları ilgililere sunmak amacıyla hazırlanan konferansın açılış konuşmasını, Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu yaptı. Prof. Dr. Mısırlıoğlu “Dünyadaki hiçbir ülke, havacılık ve uzay alanındaki altyapısını geliştirmeden refah seviyesine ulaşamamıştır. Dolayısıyla biz bu çalışmalarla bu konudaki akademisyenler ve sanayicilerin birbirini tanıması ve Samsun’un gelişmesine katkıda bulunmasını arzuluyoruz. Kentimizdeki havacılık ve uzay çalışmalarının sanayiye daha fazla yansımasını sağlamak için bu konferansı düzenledik. Umarım verimli bir konferans olur.” dedi.

“Kendi millî roketimizi OMÜ’de geliştireceğiz”

Ardından konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise “Türkiye’de havacılık ve savunma sanayi, son yıllarda örnek gösterdiğimiz bir sektör oldu. Özellikle havacılıkla ilgili ulusal anlamda son yıllarda yakalanan başarılar dikkat çekiyor. Adlarını duyduğumuz ihalar,sihalar, Anka,Atak, T 625, Hürkuş, Göktürkümüz var. İnşallah ileride kendi jet motorlarımızı üreteceğiz ve kendi millî roketimizi OMÜ’de geliştireceğiz. Bu ülkenin vatandaşına, üniversitede araştırma yapan akademisyenine ve sanayicisine de çok iş düşüyor. Eskisinden daha biliçli çalışmamız lazım. OMÜ Türkiye’deki üniversiteler içinde önemli bir yere sahip.Dünyadaki 30 bin üniversitede ilk binde. Ama hâlâ katedilecek çok yol var. Yaklaşık 60 bin öğrenciye ve 6 bin personele sahip OMÜ’yekardeş üniversite geldi ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz de artık bu üniversitemize ait. Bu konferansın Üniversitemiz, ülkemiz ve savunma sanayimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin hem ülkesel gücünün hem de bölgesel konumunun sektör için avantaja dönüştürülmesi gerekiyor”

Açılış konuşmasının ardından Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral görseller eşliğinde bir sunum yaparken savunma sanayinin ekonomik önemi ve savunma sanayinin gelişiminden bahsetti. Müdür Aral, sunumunda bunun yanı sıra savunma sanayinin gelişiminde, araştırma kurumları-üniversite-sanayi işbirliğine önem verilmesi, yetenekli iş gücünün sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirilmesi,katma değerli ve teknolojik ürünlerin tasarımı, endüstriyelleştirilmesi ve korunması, birçok farklı disiplinin bir arada kullanılması ile rekabetin olabildiği kadar uzak tutulması ve ürünlerin ihracat amaçlı tasarlanması, geliştirilen ürünlerin projelendirilmesi, üretimleri ve pazarlanması için uluslararası işbirlikleri yapılması ve Türkiye’nin hem ülkesel gücünün hem de bölgesel konumunun sektör için avantaja çevrilmesi üzerinde durdu.Sanayi sanayinin ekonomik önemine de işaret eden Aral, 2017 verilerine göre Türkiye’nin savunma ve havacılık cirosu ve ihracatı hakkında istatistikler paylaştı.’’

Konuşmaların ardından Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, konuşmacılara fidan sertifikalarını takdim etti.

3 gün sürecek konferansta; havacılık ve uzay sanayine ilişkin farklı başlıklarda sunum ve oturumlar yapılacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!