Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ANTİBİYOTİKLER DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALIDIR

Araştırmalar her yıl verilen 235 milyon doz antibiyotiğin yüzde 20 ila 50'sinin gereksiz olduğunu gözler önüne sererken, EmseyHospitalÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Zeren, çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı ile astım, depresyon, obezite ve diğer kronik hastalıkların artması arasındaki bağlantının gittikçe güçlendiğini söyledi.

ANTİBİYOTİKLER  DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALIDIR
ANTİBİYOTİKLER  DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALIDIR Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 765 kez okundu.

Ciddi bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotiklerin faydasının tartışılmaz olduğunun altını çizen EmseyHospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Zeren, çocuklarda antibiyotik kullanımının aşırı ve gereksiz olduğu durumlarda dirençli bakterilerin üremesi ve astım, depresyon, obezite gibi kronik hastalıkların gelişimi konusunda uyarılarda bulundu.

AŞIRI VE GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI KRONİK HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARABİLİR.

‘‘Birçok hastalığa neden olan bakterileri yok eden antibiyotikler aşırı ve gereksiz kullanımlarda vücudumuz için ‘flora bakterileri’ adı verilen yararlı bakterileri de yok edebilirler. Bir kovandaki arılar gibi, vücudumuzda yaşayan yararlı bakterilerin çoğu (1.500 türün tek başına bağırsaklarında yaşar), bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklarla savaşmak için besinleri ve vitaminleri sentezlemek için önemli işlevlere sahiptir. Ve araştırmalar, işlevsiz kalan yararlı bakterilerin kronik hastalık riskini arttırdığını gösteriyor.’’ şeklinde konuşan Uzm. Dr. Mesut ZERENçocuklarda antibiyotik kullanımıyla ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle sıraladı.

GRİBAL DEĞİL, BAKTERİYEL ENFEKSİYONLARDA ANTİBİYOTİK ETKİLİDİR.

Hastalıklar virüsler ve bakteriler olmak üzere iki tür mikroptan oluşur. Gribal enfeksiyonlar, suçiçeği, kızamık, kabakulak gibi hastalıklar virüs mikrobundan oluşan viral enfeksiyonlardır ve antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Ancak orta kulak enfeksiyonu, zatürre, alerjik olmayan bronşitler, enfeksiyözishaller, ve bazı boğaz enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekir. Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Viralenfeksiyonlar sırasında vücut direnci düştüğü için bazen üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir, bu gibi durumlarda hasta yakın takip edilerek gerektiğinde antibiyotiğe başlanabilir.

Her hastalıkta ve her kişiye kullanılacak olan antibiyotik farklılık gösterir. Dolayısıyla tedavide aksamaya sebep olup hastayı istenmeyen durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Antibiyotikler mikropları öldürürken vücudumuzdaki birçok dokuya da zarar verir. Özellikle antibiyotik gerektirmeyen bir durumda doktora danışmadan kullandığımız antibiyotik mikropsuz bölgelerde ağır hasar yapabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!