AYÇİÇEĞİ FİYAT DÜŞÜŞÜ TBMM BAŞKANLIĞINA TAŞINDI

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek verdiği soru önergesinde; Ülkemizde, Ayçiçeği üreticileri büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar, üretimde kullanılan girdiler; Mazot, ilaç ve tohum fiyatları bir önceki yıla göre katlanarak artmasına rağmen, Ayçiçeği fiyatlarının geçen yılın fiyatlarının altına düşmesi üreticilerimizi sıkıntıya sokmuştur.

 AYÇİÇEĞİ FİYAT DÜŞÜŞÜ TBMM BAŞKANLIĞINA TAŞINDI
 AYÇİÇEĞİ FİYAT DÜŞÜŞÜ TBMM BAŞKANLIĞINA TAŞINDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 119 kez okundu.

. Çiftçilerimiz, borçlanarak ekimini yapmış oldukları ayçiçeği fiyatlarının aşırı düşmesi sonucu; borçlarını ödemeleri imkânsız hale gelmiştir. Üretici borcunu yine borçla kapatmanın yollarını aramak zorunda bırakılmıştır.

Zeybek; Tarım ve Orman Bakanından Ayçiçeği fiyatlarının düşüş nedenleri, çiftçilerin sorunlarının nasıl çözüleceği, zararların nasıl karşılanacağı sorularıyla birlikte; vergilerden muaf ithalatın kimlere yaradığını, ülkemizde hasat dönemi öncesinde ithalat yapmanın yerli üreticimizin zararına olmuştur. İthalat yolu ile yabancı ülkelerin üreticilerine destek olunmaktadır. Ülkemize vergisiz ithalat yolu ile kaç bin ton ayçiçeği getirilmiştir?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Ayçiçeği üreticilerinin zararları nasıl karşılanacak? Girdi fiyatlarının hızla artmasına rağmen, hasılatı yapılan Ayçiçeği ürününün geçen yılın fiyatlarının çok altında kalması sebebiyle üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alamadıkları gibi borçlarını da ödeyemez duruma düşürülmüştür. Üreticilerin sürekli zarar etmesi sonucu, gelecek yıllarda bu şartlarda üretim yapmalarının imkânı kalmamıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticilerin sorunlarını çözüme kavuşturmalıdır. Girdi fiyatlarının aşırı artışları karşısında, üreticilere gerekli destekler verilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı, gelecek yıllarda üreticilere üretim yaptırmanın yollarını aramalıdır.’’dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA DA BETON MİKSERİ  ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA DA BETON MİKSERİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ,  ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ, ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’