BAFRA’DA “CANIM OL” PROJESİ TAKDİR TOPLADI

Türkiye Azerbaycan ortaklığı ile 24 şehir 36 okul ve 76 öğretmenin ortak olduğu “Canım Ol” kan bağışı kampanyası Kızılırmak İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

 BAFRA’DA “CANIM OL” PROJESİ TAKDİR TOPLADI
 BAFRA’DA “CANIM OL” PROJESİ TAKDİR TOPLADI Kızılırmak Gazetesi

Etwinnig projesi kapsamında Kızılırmak İlkokulu İngilizce öğretmeni Bahar ÇİÇEK KÜÇÜK’ün yürüttüğü “Canım ol” kan ve kök hücre  bağışında bir çok hayata umut olan bağışçıya ulaşıldı.

“Her Damla Kan kurtarılan Bir CAN’dır” parolası ile Kızılırmak ilkokulu öğretmenleri, öğrencileri ve velilerinin yaptığı yönlendirme çalışmaları ile kan bağışına 200 den fazla kan bağışçısı geldi. Uygun olan kan bağışçılarından 145 ünite kan,5 kök hücre kan bağışı alındı.

Kızılırmak İlkokulu idaresi tarafından yönlendirme yapan öğrencilere teşekkür belgesi, dereceye giren öğrencilere akıllı saat ve kan bağışında birinci olan sınıfa sınıf kitaplığı hediye edildi.

 

Bafra İlçe Mili Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ise yaptığı açıklamada,’’Eğitim, tarih boyunca insanın dışından içine yapılan amaçlı, sistemli etkiler olarak anlatıla gelmiştir. 20. YY in başlarında bile ünlü bilgin Durkheim, eğitimi, “yetişkinlerin gençler üzerindeki etkisi” şeklinde kabul ediyordu. Elbette ki böyle bir eğitim anlayışı, eğitilenin bizzat kendini gereğince dikkate almadığından, edilgen bir yapı taşıyor ve bu yapının otokratik etkileri toplumlara da yansıyordu.

Daha sonraki yıllarda yapılan araştırmalarla, ayrıca demokrasi düşüncesinin yaygınlaşmaya başlamasıyla, eğitimde asıl etkenin öğrencinin kendisinden gelebileceği fikri ağırlık kazanmağa başladı. Bunun için de öğrenciye kendisinin özelliklerine uygun bir amaç seçtirilmesi ve bu amaca uygun bir eğitim ortamı oluşturması fikri kabul gördü. Böylelikle eğitici sorumluluğuna, eğitilmek istenen birey de ortak edildi. Bu yaklaşımla da eğitime “bireyin içinde oluşan ve bireyi kavrayan bir oluştur” denildi. Bu tanıma biraz daha açıklık kazandırılarak eğitim, kişinin hem kendine hem de topluma yararlı olabilecek biçimde, faaliyet ve yetenekleriyle tam sağlıklı bir kişilik geliştirmesidir şeklinde kabul gören tanımlardan birine varıldı.Eğitimin muhatabı insandır. İnsan da hem maddi hem manevi boyutları olan bir varlıktır. İnsan olmaya yönelik bir potansiyel ile dünyaya gelen insan yavrusu, ancak maddi ve manevi boyutlarıyla dengelenmiş bir eğitimle, dengeli bir insan olur. Bu yüzden nasıl bir insanın geleceği aldığı eğitimin bu nitelikleriyle şekilleniyorsa insanların meydana getirdiği toplumun da geleceği, yine insanlara verilen eğitimin nitelikleriyle şekillenir.’’dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu