Bafra'da Damla Sulama Çeltik Ekimine Başlandı

Yeni Tip Korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüse karşı önlem ve tedbirler kapsamında Bafra'da sade bir törenle sosyal mesafe kurallarına uyularak % 75 Hibe Projeli Damlama Sulama ile Çeltik Tohumu Ekimi Bafra İkiztepe Mahallesinde yapıldı.

Bafra'da Damla Sulama Çeltik Ekimine Başlandı
Bafra'da Damla Sulama Çeltik Ekimine Başlandı Admin

Çeltik ekimi öncesi Yeni Tip Korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüse karşı önlemler ve tedbirler kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü Eğitim Ekipleri törene katılanlara ateş ölçerle ateşlerini ölçtükten sonra Ziraat Mühendisi Canan Soğuk, ekimde bulunan çiftçilere, ekim sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar hakkın da kısa bilgiler ışığında uyarılarda bulunuldu.

 

Törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise şunları önemli ususlara yer verdi; "Bafra İlçe Tarım Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklı olarak bitkisel üretimin geliştirilmesi projesi kapsamında, dağıtımı gerçekleştirilen % 75 hibeli çeltik tohumu 2 bin dekar alan için 122 çiftçiye 40 bin kilo çeltik tohumu dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Bu çiftçilerimizin 14'ü yağmurlama usulü sulama ile çeltik yetiştirecek olup 206 dekar alanda 5 bin 700 kilo, 24'ü damla usulü sulama ile çeltik yetiştirecek olup 500 dekar alanda 10 bin kilo , 84 kişiye de iyi tarım uygulamaları kapsamında 24 bin 300 kilo tohumluk dağıtılmıştır. Tohumluk dağıtılan çiftçiler yeni çeltik alanı ilavesi yapacak çiftçilerimizden belirlenmiştir"

 

Sağlam, ayriyetten Karadeniz Bölgesinin en önemli ovalarından biri olan Bafra Ovası üzerinde yer alan verimli topraklara sahip ilçemizde, ilk olarak çeltik ekimi 1952 yılında başlamıştır.

 

Kızılırmak Nehrinde sulama imkanı olması avantajıyla Bafra Ovasında çeltik üretimi her geçen yıl artmaktadır. 2019 yılı verilerine göre Bafra'da 130 bin dekar alana 91 bin ton çeltik üretimi ile 275 milyon lira katkıyla ilçe ekonomisinin lokomotifi konumuna gelmiştir. Bafra'da 2 bin 300 çiftçi Bafra' ovasında çeltik üretimi yapmaktadır" dedi.

 

Sağlam, Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklı olarak Bitkisel Üretimin geliştirilmesi projesi kapsamında dağıtımı gerçekleştirilerek % 75 hibeli Çeltik tohumluğu ile ilgili olarak ilçemize 2 bin dekar alan için 40 bin kg çeltik tohumluğu tahsis edildi. 400 dekarlık alan için aslı, bin altıyüz dekar alan için yatkın çeşitlerden verilecek olan tohumluklarla Bafra ilçesinde toplam 122 Üreticimize dağıtımı gerçekleşti.

 

Bu Üreticilerimizin 14 kişisi Yağmurlama usulü Sulama ile Çeltik yetiştirecek, olup 206 dekar alanda ise 5.720 kg , 24 kişisi ise Damla Usulü ile Çeltik yetiştirecek olup o da beş yüz dekar alanda 10 bin kg tohumluk dağıtımı da yapıldı. 84 kişiye de İyi Tarım Uygulamaları kapsamında 24 bin üçyüz kg tohumluk dağıtılmış olup, tohumluk dağıtılan Üreticiler yeni Çeltik alanı ilavesi yapacak olan diğer Üreticilermizden belirlenmiştir şeklinde konuştu.

 

Törene Tele Konferans katılan Samsun Valisi Osman Kaymak ise başta Bafra Ovasında Ekim yapan Üreticilere bereketli yıl olması temennisi de bulunurken, Damla Sulama ile Çeltik Ekimini önemsiyoruz, hem su bakımından da fazlasıyla tasarruf sağlarken, Üreticinin de yüzünü güldürüyor. Damla Sulama ile Çeltik ekimi yapan ve geçen seneki verimden memnun olan Üretici Mümin Çandır'a yapmış olduğu ekimden dolayı teşekkür eden Vali Kaymak, inşallah bu gün yanınızda olamadım ama Çeltiği hasat zamanında yanınızda olacağım dedi.

 

Törene, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit kılıç, Bafra Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra İlçe Tarım Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Sebze Üreticileri Birlik Başkanı Süleyman Tulum, Bafra Tahıl Üreticileri Başkanı Hasan Toker, kurum amirleri ve bazı üreticiler katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı