BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ MUHTEŞEM PROGRAM DÜZENLEDİ

Samsun Balkan Türkleri Derneği tarafından düzenlenen sosyal içerikli mesajların verildiği geleneksel dayanışma gecesi birlik beraberliğin ve kültürel kazanımların en güzel göstergesini sergiledi.

BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ MUHTEŞEM PROGRAM DÜZENLEDİ
BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ MUHTEŞEM PROGRAM DÜZENLEDİ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 887 kez okundu.

Samsun Balkan Türkleri Kültür Haberleşme ve Dayanışma Derneği tarafından İlkadım Belediyesi Derebahçe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen salonun tıklım tıklım dolduğu ve ilginin yoğun olduğu geleneksel dayanışma, yardımlaşma ve kaynaşma gecesine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İl Jandarma Komutanı İbrahim Güven, STK temsilcileri, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖZATA “EĞİTİME, KÜLTÜRE, FOLKLORE, SANATA ARTILAR KATTIK”

Gecenin açılış konuşmasını yapan ve göreve geldiği günden itibaren dernekteki gelişmeleri kısaca özetleyen Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, “Samsun’un en eski ve en köklü STK’larından birisi olan derneğimizin düzenlemiş olduğu dayanışma gecemize katılan herkese teşekkür ediyorum. Artık salonlara sığamıyoruz. Bu ilgi, birliktelik bizleri bir hayli mutlu etti. 1987 yılında kurulan ve 32 yıldır faaliyet gösteren derneğimiz, kendi mülküne sahip şehrin köklü dernekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Üyelerimizin dini ve resmi günleri ile acı, mutlu günlerini paylaşmak maksadıyla kısa mesaj sistemimizle düzenli olarak mesaj atılmaktadır. Yılda bir defa basılan dergimizde derneğimizin çalışmaları, faaliyetleri hakkında yazılar ile kültürümüz hakkında bilgiler yer almaktadır. Her yıl düzenli olarak geleneksel kazan pilavı günü, kahvaltı programları, dayanışma gecesi ve ramazan aylarında iftar programı düzenlemekteyiz. Bunların yanında ayrıca 30 öğrenciye sizlerinde desteğiyle her ay düzenli olarak burs vermekteyiz. Belli aralıklarla derneğimizde farklı konularda alanında uzman hocalarımızın sunumuyla söyleşiler düzenliyoruz. Ayrıca unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarımızı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla yaklaşık beş yıl önce başlatmış olduğumuz halk oyunları çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Yine özel okullar ve hastanelerle yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde üyelerimize ve birinci dereceden akrabalarına indirimler ve avantajlar sağlıyoruz" dedi.

ASIRLIK LEZZETLERİ GÜNÜMÜZ SOFRALARINA TAŞIDIK

Derneğin faaliyetlerini, etkinliklerini anlatan ve hemşerilerini derneğe üye olmaya davet eden Özata “İlk olarak Mart ayı içinde genel kurula giderek yeni yönetim kurulunu seçileceğimizi sizlere bir kez daha hatırlatmak istedim. Yine 12 yıldan bugüne kadar öğrencilere verilen burslarla 68 öğrencimizin mezuniyetine katkı verdik. Tamamlamış olduğumuz ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ ile tarih eğitimleri, halk oyunları kursları ve farklı mübadil mahallelerde gerçekleştirilen Samsun Balkan Türkleri lezzetleri etkinliğimizle asırlık lezzetleri günümüz sofralarına taşıdık. Bu unutulmaya yüz tutmuş atalardan dedelerden ninelerden gelen yemekleri kitap haline getirerek gelecek nesillere önemli bir eser kazandırdık. Yeni projelerimiz ile önümüzdeki dönem hep birlikte el ele omuz omuza daha güzel işlere, çalışmalara ve projelere imza atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi