Advert
Advert

CANİK İLÇESİNDE 28 ŞUBAT ANLATILDI

Canik Belediyesi, 28 Şubat'ın 21. yıldönümünde önemli isimleri panelde buluşturdu. "Bir Sosyal Travma Olarak 28 Şubat Süreci" konulu panelde, 28 Şubat'ın etkilerinin uzun zaman devam ettiğine dikkat çekildi.

 CANİK İLÇESİNDE  28 ŞUBAT ANLATILDI
 CANİK İLÇESİNDE  28 ŞUBAT ANLATILDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1215 kez okundu.

Türkiye'nin hedeflerine ulaşması yönünde halkın aydınlatılması amacıyla düzenlediği panel, konferans ve sempozyumlarla dikkat çeken Canik Belediyesi, 28 Şubat'ın 21. yıldönümünü de unutmadı. Canik Belediyesi tarafından Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bir Sosyal Travma Olarak 28 Şubat Süreci" konulu panelde önemli isimler, etkileri uzun süre devam eden post-modern darbeyi anlattı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Aydın, MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat ve Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Mehmet Çelik 28 Şubat'ı enine boyuna ele aldı.

 

15 TEMMUZ'DA MEYDANA İLK GİDENLERDENDİK

Panelde yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesine değinen MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 15 Temmuz'da Samsun'da olduğunu ve Başkan Osman Genç ile birlikte Cumhuriyet Meydanı'na ilk giden isimlerden olduklarını söyledi. Kulat, "15 Temmuz'da da Samsun'daydım. Canik'in yiğit Belediye Başkanı Osman Bey ile meydana beraber gitmiştik. Heralde meydana ilk giden kişilerdendik. Hatta sayın Cumhurbaşkanımız açıklama dahi yapmamıştı" dedi.

 

KIYMETLİ BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ

28 Şubat'a da değinen Kulat, "28 Şubat'ta bir sabah kalktım işşiz olduğumu öğrendim. Değişen Rektörle birlikte kadrolu olduğumuz öğretim üyeliğinden alındım. Biz zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Arsası çok kıymetli bir coğrafyada yaşıyoruz. Dostun, düşmanın gözünü diktiği bir coğrafya burası. Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli vardır. Bu bedel Başbakanların asılması, darbeler şeklinde, bazen de post-modern ve dost-modern darbe olarak teşkil etmiştir. 28 Şubat sürecinden dolayı hale 600'ün üzerinde insan cezaevinde. 28 Şubat'ta oluşan mağduriyetlerini hale giderememiş insanlar var. İzleri hale travma olarak yaşanan bir süreç" diye konuştu.

 

15 TEMMUZ'U PLANLAYANLARIN DARBESİ

Aradan geçen zamanda gelinen noktaya işaret eden OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Aydın da, "Neredeydik, nereye geldik ve nereye gideceğiz? 28 Şubat aslında bizi hep ileriye götürücü olarak yorumlanmalı. O günler bizim için bir fırsat oldu. Daha fazla çalışmaya, daha fazla üretmeye başladık. Ancak son zamanlarda duraklamaya başladık. Bizi illa kendimize getirmek için birilerinin tokat mı atması lazım? Aslında sayın Cumhurbaşkanımız 'Dünya 5'ten büyüktür' derken, 'artık sizin Yahudi-Hristiyan zihniyetinin dünyayı yönetme süreci sona erecektir' mesajını verdi. Aslında bugün Türkiye üzerinde oynanan oyunların sebebi de budur. 28 Şubat darbesi sadece dönemin hükümetine karşı yapılan değil, topluma karşı yapılan, toplumu dizayn etme darbesidir. Post-modern darbe değildir, doğrudan darbedir. 'İş başına gelen zihniyeti engelleyelim' darbesiydi. 28 Şubat, 15 Şubat darbesini planlayanların darbesidir." şeklinde konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI