CHP MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER, “ARTAN YABANCI ESNAF SAYISI TEDİRGİNLİK YARATIYOR”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yerli esnafa kepenk indirten yabancıesnaf sayısındaki artışın önlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Gürer, “İlçelerde bile çok yerde Suriyeliler iş yeri açmış. Ülkemiz esnafı ekonomik kriz etkisi ile elindeki stok ürünün borcunu karşılayamaz hale geldi derken, Suriyeli iş yeri sayısındaki artış dikkat çekici” dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER,  “ARTAN YABANCI ESNAF SAYISI TEDİRGİNLİK YARATIYOR”
CHP MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER,  “ARTAN YABANCI ESNAF SAYISI TEDİRGİNLİK YARATIYOR” Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 301 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, ülkemizdeki yabancı uyruklu şirket sayısının belirlenmesi, bu durumun yerli esnafı mağdur eden yönlerinin tespit edilmesi, gerekli önlemlerin alınarak bir an önce uygulamaya geçilmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması Önergesini sundu.

“İlçelerde yabancı esnaf sayısı hızla artıyor”

Yabancı uyruklu kişilerce açılan şirket ve fabrikaların ardından ilçelere kadar yayılan, esnaflık yapan yabancı uyruklu kişilerin her geçen gün arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Özellikle Suriyeli esnaf sayısı giderek artmaktadır. Doğal olarak yerli esnafla farklı ayrışmalar da gözlenmektedir. Durum bir bütün olarak ele alınacak konumdadır, sorunlar gelişmeden meclis araştırması ile süreç ele alınmalıdır. Yabancı uyruklu şirketlerin varlığının belirlenmesi ve bu durumun esnafımızı mağdur eden taraflarının incelenmesi gerekli önlemlerin alınarak bir an önce uygulamaya geçilmesi şarttır” dedi.

“Yabancılar ülkemize kök salıyor”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın verdiği yanıt Türkiye’nin acı gerçeğini ortaya koydu. Bakan Pekcan, 2019 yılının ilk 7 ayında 7.837 adet yerli şirketin kapandığını, ülkemizde tamamının yabancı uyruklulara ait olan 8. 661 adet şirketin kurulduğunu açıklamıştı.

“Suriye’den gelenler kalıcımı?

Anadolu illerinde esnaf ziyaretleri sırasında durumu  yerinde gözlemlediğini ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İlçelerde bile çok yerde Suriyeli iş yeri açmış, özellikle gıda ile telefon vb. işlerde varlar. Ülkemiz esnafı ekonomik kriz etkisi ile elindeki stok ürünün borcunu karşılayamaz hale geldi derken Suriyeli iş yeri sayısındaki artış dikkat çekici. Suriye'den gelenler misafirimiz derken, ülkemizde evsahibi oluyorlar.Yabancılarda kayıt dışı işçilikte yaygınlaşıyor, ayrıca iş yeri açarak, esnaf olarak yerleşik düzene geçiyorlar. Bu konu önemli bir sorun olarak çözüm üretilmeyi bekliyor. Günübirlik politikalar bu sorunu yok etmiyor.Durumun meclis araştırması ile her boyutu ile ele alınması meclis araştırması ile sağlanmalıdır.” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Sizede zamanı unutturacak kadar keyif veren şeyleri bulmak istiyorsanız bize katılmalısınız "
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI