CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK , ‘’BAFRA OVASI EŞSİZ TARIM ALANIDIR’’

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; CHP Bafra Belediye Başkan Adayı Kemal Bütüner’in aday tanıtım programına; TBMM İdare amiri Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Amasya Milletvekili Av Mustafa Tuncer, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İl Başkanı Dr Mehmet Kundak ve Millet ittifakının Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin’le birlikte katıldı.

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK ,  ‘’BAFRA OVASI EŞSİZ TARIM ALANIDIR’’
CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK ,  ‘’BAFRA OVASI EŞSİZ TARIM ALANIDIR’’ Kızılırmak Gazetesi

Toplantıda bir konuşma yapan Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Bafra ovası, Kızılırmak nehri üzerinde benzeri zor bulunan verimli tarım arazilerine sahiptir. Bafra bölgesinde tamamında yeterli altyapı olmadığından sulu tarım yapılamamakla birlikte yılda birden fazla ürün elde edilmektedir. Ülkemizin yazlık ve özellikle kışlık sebze ihtiyacının büyük kısmı Bafra ovasından karşılanmaktadır.

    Tarımda girdi fiyatlarının aşırı artması ve üreticinin desteklenmemesi sonucunda verimli tarım arazilerinden elde edilen ürünlerden yeterli gelir elde edilememektedir. Tarımda devletin planlı üretim yaptırmaması ve yeterli destek sağlamaması; Tarım ürün fiyatlarının çok düşük oluşmasına yâda yüksek fiyatlarla olumsuzlukları yaşamaktayız.

  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Tarım desteklenmeli ve planlı üretime geçilmelidir. Bazı yıllarda ürün fazlalığından üretici ürününü satamaz ve zarar ederse! O üretici gelecek yıllarda üretmekten vaz geçer. Planlı üretim yapılarak üründe arz, talep dengesi sağlanmalıdır. Üreticinin zarar etmesi mutlaka önlenmelidir. Bu yıl, patates ve soğan fiyatlarında artışlar yaşanınca; yönetenler üreticilerin depolarına baskın yaparak fiyatların inmesini beklediler fakat olmadı fiyatlar aynı düzeyde kaldı. Üretici ürününü satamaz ve dökerken üreticinin yanında olmayanların, ürünlerin fiyatları yükselirken depolara baskın yapmaları da doğru değildir. Üreticinin üretme arzusunu kırmadan daha fazla üretim yaptırmadan fiyatların dengelenmesi imkânsızdır. Bafra çiftçisi Çeltik ve sebzede her yıl bir üründe fiyatların istikrarsız olmasından dolayı birçok sıkıntı yaşamaktadırlar.’’dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı