CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’BAFRA VE ÇARŞAMBA OVALARINA KIYILMASIN’’

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; TBMM de gündem dışı yaptığı konuşmayla, bugün bu topraklarda varlığımızı, birliğimizi ve yaşamayı sürdürüyorsak, bunu 20’nci yüz yılın devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışına borçluyuz.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ülke üzerine güneş gibi doğmuştur.

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’BAFRA VE ÇARŞAMBA OVALARINA KIYILMASIN’’
CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’BAFRA VE ÇARŞAMBA OVALARINA KIYILMASIN’’ Kızılırmak Gazetesi

Zeybek; Cumhuriyet tarihinde Samsun’a çok yönlü yatırımlar yapıldı. Barajlar, göletler, fabrikalar, Altınkaya, Hasan Uğurlu, Suat Uğurlu, Çakmak, Derbent barajları ve hidrolik santralleri ile Tekel, Azot, Bakır fabrikası, Liman, Hava alanı Cumhuriyet Hükümetleri tarafından yapıldı. Cumhuriyet döneminde Samsun’a yapılan yatırımların tamamı bugünkü siyasal iktidar tarafından satılarak elden çıkartıldı. Satılan yatırımların bedellerinde ilimize yatırımlar yapılmadı.

Zeybek; Samsun’ un Bafra ve Çarşamba ovaları, ülkemizin önemli, verimli tarım alanlarıdır. Ovalarımız Yeşilırmak ve Kızılırmak tarafından sulanmaktadır. Ülkemizin en önemli ovası ve tarım alanı olan Çarşamba ovasına “Biokütle” enerji santrali yapılmak için iktidar ve onların yereldeki uzantıları olan; Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP ve MHP’ li üyelerinin oylarıyla santralin kurulumuna izin verilmiştir. Samsun ovalarında santrale izin vermek, tarım alanlarının bitişine neden olacaktır. Ovanın orta noktasında yapılmak istenen ve izinlerin verilmiş olduğu Biokütle enerji santraline karşı halkımız gerekli mücadeleyi gösterecektir.

    Zeybek; Hava kirliği ölçümlerinde; İstanbul Ümraniye İlçesinden sonra ikinci sırada Tekkeköy İlçemiz gelmektedir.  Çarşamba İlçemizde kurulması planlanan Biokütle enerji santralinde 260 bin ton Biokütle yakılacak ve enerji elde edilecekmiş, günlük yakılması planlanan 630 ton atık maddenin burada yakılması durumunda bölgemizin hava kirliliği kat, kat artacaktır. Bölgede yaşayan insanların yaşam hakkını elinden almaya kimsenin hakkı yoktur. Günlük olarak 630 ton atığın yakıldığı santralin, Çarşamba ovası ve Samsun’u ne hale getireceğini takdirlerinize sunuyorum. Ovamıza, suyumuza ve yaşamımıza dokunmayınız.’’dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı