Advert
Advert

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’ÇOCUKLARIN SİMİT PARALARINA DOKUNMAYIN’’

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; İlköğretim, öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, devlet okulları için parasızdır.

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’ÇOCUKLARIN SİMİT PARALARINA DOKUNMAYIN’’
CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK, ‘’ÇOCUKLARIN SİMİT PARALARINA DOKUNMAYIN’’ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1321 kez okundu.

        İlköğretim için devlet bütçesinin %3 ünden az olmamak üzere ödenek ayrılmaktadır. İlköğretimde çocukların eğitim, öğretim giderlerinin karşılaması kanunen belirlenmiştir.

      Laik, Sosyal Hukuk devleti olarak hükümetler; Devletin eğitimdeki görevini yerine getirmek zorundadır. Okullarda çocuklarımızdan yöneticilerin okul harcamaları veya belirsiz harcamalar için para toplayamaz, kayıt dışı toplanan paraları da alamaz.

         Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kısım okullarda sık, sık para toplandığını ifade eden öğrenci velileri; Çocuklarımızın arkadaşlarının yanında küçük düşürülmesinden endişe duyuyoruz. Öğrenciler ve veliler çeşitli baskılar nedeniyle istenilen paraları ödemek zorunda kaldıklarını bu durumun kendilerini mağdur ettiğinin duyumlarını almaktayız.

        Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarımızda genelde ekonomik geliri az ailelerin çocukları eğitim görmektedir. Özel okul ücretlerini karşılayabilecek aileler ise paralı özel okulları tercih ettiklerini görüyoruz. Aileler çocuklarının iyi eğitim alabilmeleri için her türlü fedakârlığı göğüslemektedirler. Özel okullarda binlerce gencimiz eğitim, öğretim görmektedir.

   Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan bir kaçış olduğu, özel okullara devam eden öğrenci sayılarından anlaşılmaktadır.

    Samsun milletvekili Kemal Zeybek;   Zor şartlar altında çocuklarını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara gönderen veliler;  öğrenciler den çeşitli adlar altında toplanan paralar ne içindir? Okulların ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zamanında karşılanmadığını gerekçe gösteren okul yöneticileri; Okullarda çeşitli giderler için sürekli para toplamaktadırlar. Okul yöneticilerinin çeşitli adlar altında kayıt dışı toplamış paranın miktarının yüksek olduğu bilinen bir gerçektir.

Para toplamada okulların uygulamaları farklılık göstermektedir. Bazı okullarda okul girişlerine “Kumbara” konmakta ve öğrencilerden buralara para atmaları istenmekte, bazı okullarda ise “Kumbara” sınıf, sınıf gezdirilerek öğrencilerin buraya para atmaları sağlanmaktadır. Bazı okullarda neredeyse sınıflardan hangisi daha fazla para verdi yarışına dönüşmektedir.

  Samsun milletvekili Kemal Zeybek;    Tüm bu yaşanan olaylarda cebinde “SİMİT” parasından başka para olmayan öğrenci psikolojik baskı altında “SİMİT” parasını kumbaraya atmak zorunda kalmaktadır.

      Cebinde hiç parası olmayan öğrencinin yaşamış olduğu psikolojik baskının tarifi imkânsızdır.

     Kumbara yöntemi ile toplanan paraların miktarı ve kayıtları nasıl tutulmaktadır? Kumbara da biriken paraya makbuz kesiliyorsa, kimin adına makbuz düzenleniyor. Okullarımız kimileri için “Rant” kapısı olmaya devam ediyor.  Okullarımızda yasal olmayan yöntemlerle para toplama işine Sosyal, Hukuk Devletinde Milli Eğitim Bakanlığın buna izni olmamalıdır.

   Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Okullarda öğrencilerden para toplanmasını doğru bulmuyoruz. Okullarımızın ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır.

       Hayırsever insanlarımız katkı yapmak istiyorlarsa; Resmi bağış makbuzları ile gerekli yardımlar alınmalı, harcamaları da şeffaf ve hesap verir biçimde olmalıdır.’’dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!