Advert
Advert

ÇİÇEKÇİLİĞİ EKMEK KAPISI YAPAN ANNENİN HEYKELİ DİKİLDİ

İzmir'in Bayındır ilçesinde çiçekçilik sektörünü başlatan kadın olarak bilinen Zeynep Çakır, ölümünün 4’üncü yılında Heykeltraş Mustafa Toygar’ın “Bayındırlı Çiçekçilerin Annesi Heykeli” ile ölümsüzleşti.

ÇİÇEKÇİLİĞİ EKMEK KAPISI YAPAN ANNENİN HEYKELİ DİKİLDİ
ÇİÇEKÇİLİĞİ EKMEK KAPISI YAPAN ANNENİN HEYKELİ DİKİLDİ
Bu içerik 6759 kez okundu.

Bayındır ilçesinde bu yıl 20’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Çiçek Festivali’nde, ilçenin çiçekçi annesi Zeynep Çakır’ın Heykeltraş Mustafa Toygar tarafından yapılan heykelinin açılışı gerçekleştirildi.

 

Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli ve Bayındır Kaymakamı Barboros Baran’ın katkıları ile heykelin hayat bulduğunu belirten Mustafa Toygar, “İzmir’in bir evladı ve bir sanatçı olarak, şehrimizdeki yerel değerlere sahip çıkmak benim için ayrı bir değer taşıyor. Özellikle hayatındaki zorluklar ile İzmir’in Bayındır ilçesine yerleşip, burada çiçekçi kadınlara öncülük eden, çiçeklere olan sevdasını hayatına yansıtan özel bir kişinin heykelinin ellerinizde can bulması bambaşka bir duygu. İlçemize böyle bir eser ile katkıda bulunmaktan ötürü gurur duyuyorum” dedi.

 

Kani Bey Parkı’na yerleştirilen heykelin açılışına Zeynep Çakır’ın kızları ve torunları da katıldı.

 

Zeynep Çakır Kimdir?

1923’yılında doğan Zeynep Çakır, Bayındır'da ‘Çiçeklerin ve Çiçekçilerin Annesi’ olarak anılıyor. 1941 yılında ailesi ile birlikte Selanik Dedeağaç'tan Bayındır'a göçen Çakır, Dedeağaç'ta gönül verdiği çiçek yetiştirme merakını Bayındır'da da sürdürdü. Çakır, evinin bahçesinde yetiştirdiği birbirinden güzel çiçeklerle Bayındır'da geçmişi Osmanlı'ya dayanan çiçekçiliği tekrar canlandırdı. Bayındır'ın ‘Çiçeğin Başkenti’ olmasına ve çiçek üreticilerinin bugünlere gelmesine rehberlik etti.

 

Mustafa Toygar Kimdir?

Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu Mustafa Toygar, “Muhteşem Yüzyıl” dizi çekimlerinde kullanılan bazı heykelleri yaptı. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Sadrazam İbrahim Paşa’ya hediye edilen ve dizinin karakterleri arasında zaman zaman tartışmalara neden olan bu heykeller izleyici cephesinde büyük ilgi gördü.

Heykeltıraş Mustafa Toygar, dizi için verilen Apollon ve Herakles heykeli siparişlerini 7 kişilik ekiple yaklaşık 15 günde tamamlayıp teslim etmişti. Birçok kentte, meydan ve sokakları süsleyen heykellerin sanatçısı ve eserleri ile pek çok ödülün sahibi olan Mustafa Toygar, İzmir’de kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kuzey Anadolu Fay Hattı' yakınındaki Samsun'da deprem riski
Kuzey Anadolu Fay Hattı' yakınındaki Samsun'da deprem riski
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI