ÇOCUĞUNUZUN GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT EDİN

Çok duyulan ama az bilinen hastalıklardan göz kuruluğu... Dış etmenlere bağlı nedenlerle ortaya çıkma oranı daha fazla. Yazın maruz kalınan güneş, tuzlu su, kışın ise etkisini gösteren rüzgâr gibi dış etmenler göz kuruluğuna sebep olurken sürekli dijital aletlere bakıyor olmak en büyük tetikleyicilerinden.“Bu hastalık çocuklarda nadir görülürken, kendilerini net ifade edemedikleri için muayenede zor teşhis ediliyor” diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; kendini ifade edebilen 6-7 yaş ve üzeri çocuklarda özellikle yanma ve batma şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

ÇOCUĞUNUZUN GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT EDİN
ÇOCUĞUNUZUN GÖZ KURULUĞUNA DİKKAT EDİN Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 278 kez okundu.

Çocuğunuz dijital cihazlara daha az sürelerle bakmalı.

Çocuğun daha az göz kırpmaya başlaması göz kuruluğunun oluşmasına sebep olan etkenlerden birisidir.Bunu gözlemlemek de ebeveynlere düşüyor. Yoğun telefon ve dijital cihaz kullanımı göz kırpmasının azalması ile basit kuruluk belirtilerine sebep olabileceğinin altını çizenSeiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar;“Kirpik dibi iltihabı (blefarit) nedeniyle kuruluk gelişebilir” diyor. Göz alerjileri ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabiliyor.Bu durumda hekimler alerjiyi tedavi ederken kuruluğu gözden kaçırmamalı.

 

Güneşe maruz kalan gözlerde göz yaşı buharlaşıyor.

Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak bazı göz yapılarına zarar verirken aynı zamanda ısı nedeniyle gözyaşı buharlaşarak hızla azalıyor ve göz kuruluğu oluşuyor. Yazın çocuklara UV ışınlarına karşı koruyan güneş gözlükleri ve şapka takmak oldukça önemli. Yaz mevsimi sonlarında göz kuruluğu vakaları daha fazla görülüyor. Kış aylarında fazlalaşan rüzgarlar da aynı şekilde göz yaşının hızlı buharlaşmasına sebep oluyor. Buharlaşmanın yoğun olduğu aylarda su tüketimini çoğaltmak da önemli.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi