“ ÇOCUĞUNUZUN SORUMLULUK ALMASINA İZİN VERİN…”

Okulda öğrenilenlerin pekiştirilmesi, öğrenme sürecinin evde de devam etmesi için önem taşıyor. Doğa Koleji Okul Öncesi ve İlkokul Rehberlik Bölüm Başkanı,Uzman Klinik Psikolog Büşra Aparan Akın, başarıyı etkileyen faktörleri ve ailelere düşen görevleri anlattı.

 “ ÇOCUĞUNUZUN SORUMLULUK ALMASINA İZİN VERİN…”
 “ ÇOCUĞUNUZUN SORUMLULUK ALMASINA İZİN VERİN…” Kızılırmak Gazetesi

Akın, başarıyı etkileyen birçok faktör olduğunu belirterek, “Özellikle küçük yaşlarda; çocukların sadece okulda değil, evde ve günlük hayatta da sorumluluk sahibi olması; başarıyı etkileyen önemli bir değişkendir” dedi.

 

Her aile gibi siz de çocuğunuzun “okulda arkadaşları ile uyumlu, mutlu, derslerinde başarılı, öğrenmekten keyif alan ve sorumluluklarını yerine getiren bir çocuk” olmasını mı istiyorsunuz? Çocuğunuzun okuldaki başarılarıyla gurur duymak istiyorsanız; okulda ve ev ortamında öğrenme sürecinin desteklenmesi için, başarıyı etkileyen birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

 

Doğa Koleji Okul Öncesi ve İlkokul Rehberlik Bölüm Başkanı,Uzman Klinik Psikolog Büşra Aparan Akın, ailelerin öğrenme sürecinde önemli rol oynadığını ifade ederek, “Aileler, çocuklarının küçük yaşlardan itibaren bireysel olarak eylemlerde bulunmasına ve sorumluluk almasına fırsat vermelidir. Yatağını ve odasını toplaması, yemek masasının hazırlamasında görev alması gibi yaşam alanlarında başlayan küçük sorumluluklar; okul yaşamına zorlanmadan adapte olmasını ve daha olumlu yaklaşmasına yardımcı olur” şeklinde konuştu.

 

Çalışma Ortamı Değişkenlik Gösterebiliyor…

 

Büşra Aparan Akın, uygun çalışma ortamının yaş gruplarına göre değişkenlik gösterdiğini belirterek, “Uygun çalışma alanı, verimli bir ders çalışma süreci için gereklidir. Küçük yaş gruplarında masa başında çalışmak yeterlidir. Ortaokul yıllarından itibaren artık çocuklar kendi tercihleri ve öğrenme stilleri doğrultusunda ders çalışma alışkanlıkları oluşturabilir. Çocuk büyüdükçe, çalışma ortamı da değişkenlik gösterebilir” dedi.

 

Lise yıllarında ve sınav hazırlık dönemlerinde ders çalışmanın, disiplin ve sorumluluk gerektirdiğini aktaran Akın, “Bu yaş grubu öğrencilerin dersler konusunda kendi eksiklerini fark etmesi, öğrenme ihtiyaçlarını belirleyerek ilerleme sağlaması, gerektiğinde öğretmeninden yardım isteyebilmesi beklenir.” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti