ÇOKLU BULUT VAZGEÇİLMEZ BİR TEKNOLOJİ HALİNE GELDİ

Fortinet’in desteklediği son IHS Markit araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 74’ü genel buluta taşıdığı bir uygulamayı tekrar fiziki ortamına ya da özel buluta taşıyor.Katılımcıların yüzde 52’si performans ve güvenlik gerekçesiyle bu taşıma işlemini gerçekleştirdiğini belirtiyor.

ÇOKLU BULUT  VAZGEÇİLMEZ BİR TEKNOLOJİ HALİNE GELDİ
ÇOKLU BULUT  VAZGEÇİLMEZ BİR TEKNOLOJİ HALİNE GELDİ Kızılırmak Gazetesi

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet’in (NASDAQ: FTNT), desteğiyle IHS Markit tarafından gerçekleştirilen son araştırma günümüzün bulut altyapılarındaki kritik unsurlardan biri olan bulut güvenliğiyle ilgili önemli bulgular ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, kurumlar bulutu kullanmak için altyapılar, uygulamalar ve verileri en uygun şekilde konumlandırmaya çalışırken, bu altyapılar, veriler ve uygulamalar, kurum içi fiziki ağlar ile özel/genel bulut altyapıları arasında sürekli yer değiştiriyor.

Araştırmada yer alan 350 şirketin yüzde 74’ünün en az bir uygulamayı genel buluta taşıdığı, ardından çeşitli sebeplerle bunu kurum içi veri merkezlerine veya özel bulut altyapısına geri aldığı görülüyor. Bu tüm bulut kurulumlarının geri alındığı anlamına gelmiyor, burada yalnızca çift yönlü bir yer değiştirme hareketi söz konusu.

Örneğin, araştırma katılımcıların yüzde 40’ının bazı durumlarda altyapıya geri taşıdıkları bulut kurulumlarının “planlanmış geçici kurulumlar” olduğunu belirtiyor. Bu durum, satın alım ya da birleşmeyle ilişkilendirilen bir BT geçişi esnasında geçici bir altyapı oluşturma ihtiyacı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabiliyor. Fakat, güvenlikle ilgili endişeler, maliyetlerin yönetilmesi ihtiyacı, bulutta yeterli performans gösterilememesi, yasal düzenlemelerin değişmesi, yeni uygulamaların geliştirilmesi ve temeldeki teknoloji değişiklikleri gibi başka sebepler de bu geçişlerde etkili oluyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren FortinetBölge Teknoloji Direktörü Melih Kırkgöz, “Buluttan en iyi şekilde yararlanmak için, kurumların, kullandıkları araç ve teknolojilerin, istikrar,operasyonları otomatize edebilme becerisi ve tüm ortamlarda görünürlük sunduğundan emin olmaları gerekiyor. Bu da operasyonlarını, genel bulut ortamları ve kurum içi fiziki ağların yanı sıra, çeşitli genel bulut ortamlarında da sürdürebilmeleri anlamına geliyor. Ancak uygulamaların ve DevOps hizmetlerinin bulut ortamları arasında sorunsuz ve doğrudan geçişi söz konusu olduğunda, güvenlik de önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyor.” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı