Advert
Advert

DEĞİRMEN SEKTÖRÜNDEN YATIRIM ATAĞI BAŞLADI

29 Mart-1 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) öncesi sektörü değerlendiren Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, "Ürettiğimiz makinelerin yüzde 90'ını ihraç ediyoruz.

DEĞİRMEN SEKTÖRÜNDEN YATIRIM ATAĞI BAŞLADI
DEĞİRMEN SEKTÖRÜNDEN YATIRIM ATAĞI BAŞLADI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1274 kez okundu.

İhracat rakamlarında Çin'den sonra 2'nciyiz. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak" dedi. 2018 ve 2019 yılları için 120 milyon dolarlık yatırım hedefleri olduğunu belirten Demirtaşoğlu, böylece ürün kalitesini yükseltip, ihracatı kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolar seviyelerine çıkarmak istediklerini söyledi.

 

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy da “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.   

 

Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek 'Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı' (World Mill Tech) için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlk kez düzenlenecek World Mill Tech, tohum üreticilerinden uluslararası hububat ve bakliyat alıcılarına, değirmen yöneticilerinden gıda firmalarının yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar geniş bir ziyaretçi profilini ağırlayacak. 16 ülkeden 96 marka ve 120’den fazla katılımcı, 4 salon 30 bin metrekarelik TÜYAP alanında bir araya gelecek.

 

World Mill Tech Fuarı için hazırlıklarını sürdüren TÜYAP yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un’ konferansına katıldı. Konferansta World Mill Tech Fuarı’nın tanıtımını da yapan yetkililer, sektörün gelişimine büyük destek verdi. Avrupa’dan Yakın Asya’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar dünya çapında önemli alıcıların fuara katılacağını belirten TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.   

 

Uluslararası alanda rakibimiz yok

Fuar öncesi sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının 2017 yılında 100 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. "Yapılan bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektör ihracatı yüzde 50 arttı" diyen Demirtaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de ihracatın kg bedeli 1.5 dolar civarındayken sektörümüzün ihracat değeri 12.5 dolar civarında. Değirmen makineleri sektörünün en önemli avantajlarından biri uluslararası arenada 4 adet büyük rakibinin olması. Bu firmaların ürünlerinin kaliteleri Türk mallarıyla aynı olmasına rağmen fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türk imalatçılar rekabette herhangi bir sorun yaşamıyor. Böylece karlılık oranları muhafaza ediliyor. Uluslararası arenada yerli imalatçılarımız sadece kendi aralarında fiyat rekabeti yaşıyor. Bu durumun da önüne geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor."dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!