DENİZLERİMİZDE AV YASAĞI SONA ERİYOR

Denizlerimizde 15 Nisan’da başlayan Av Yasağı 4,5 ay aradan sonra 1 Eylül itibariyle sona erecektir. 1 Eylül’ü iple çeken Samsunlu balıkçılar, tüm hazırlıklarını tamamlayarak büyük bir heyecanla "vira bismillah" demeyi bekliyorlar.

DENİZLERİMİZDE AV YASAĞI SONA ERİYOR
DENİZLERİMİZDE AV YASAĞI SONA ERİYOR Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 340 kez okundu.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Sayın Bayram AY şunları söyledi: “Öncelikle 2019-2020 av sezonunun sektörün her alanında çalışan, emek harcayan üreten tüm paydaşlarımıza hayırlı uğurlu bereketli bir sezon olmasını yüce Rabbimizden temenni ediyorum.

Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerimizden sofralarımıza getirilen, insanların sağlıklı beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları bulunan, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda halkımız tarafından bol bol tüketilmesini tavsiye ediyorum.

Bakanlığımızın su ürünleri politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız bir emanettir. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız.Samsun İlimizin coğrafi olarak deniz kıyısında bulunması, su ürünleri potansiyeli yüksek bir İl olmasını da beraberinde getirmiştir. Yine kıta sahanlığının uygunluğu nedeni ile orta su trol balıkçılığının yaygın olarak yapıldığı Karadeniz’deki tek ilimizdir.

 İlimiz, baraj gölleri, lagün gölleri ve akarsularının fazla olması yönüyle de iç su balıkçılığı bakımından da önemli bir potansiyele sahiptir. Bölgede sadece sofralık değil endüstriyel balık avcılığı da yapılmaktadır. Tutulan Hamsi balığının önemli bir kısmı ile Çaça balığının tamamı, bölgede önemli sayı ve kapasitedeki balık unu ve yağı fabrikalarında değerlendirilmektedir. ‘’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI
"Sizede zamanı unutturacak kadar keyif veren şeyleri bulmak istiyorsanız bize katılmalısınız "