DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKANI SAMSUN’DA KONFERANS VERDİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesinin davetlisi olarak Samsun’a gelen 13. Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, “Günümüze Ulaşan En Kadim Mushaf Nüshaları” başlıklı konferansıyla Kelam-ı Kadim'in (Kur’an-ı Kerim) en eski nüshalarını akademisyen ve öğrencilerle paylaştı.

DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKANI SAMSUN’DA KONFERANS VERDİ
DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKANI SAMSUN’DA KONFERANS VERDİ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 219 kez okundu.

 OMÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansı; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Batuk, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Albayrak, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, OMÜ’nün emekli öğretim üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler takip etti.

 

 

Konferans öncesi selamlama konuşması yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Batuk, Dr. Tayyar Altıkulaç’ı ağırlamaktan duydukları mutluluğu ve memnuniyeti ifade ederek “Türkiye’nin zor zamanlarında, 1980’lı yıllarda Diyanet Teşkilatını toparlama adına çok ciddi katkıları olan Hocamızın, aynı zamanda İslam Araştırmaları Merkezi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, İslam Ansiklopedisi gibi kurum ve yayınları ülkemize kazandırdığını biliyoruz ki bu katkıları gerçekten takdire şayan. Bu ülkenin ufkunu genişletmek bakımından bunlar son derece önemli hizmetler. Sunulan bu hizmetlerden yüksek lisans ve doktora eğitimi alan hemen hemen herkes bir şekilde istifade etmek suretiyle akademik kariyerine yön veriyor. Bu anlamda Sayın Hocamızın emeği ve katkıları çok büyük. Bugün de Hocamız önemli bir konuyu bizlere arz edecekler. Kur’an-ı Kerim’in otantikliği ve geçmişinin nereye gittiği zaman zaman tartışma konusu yapılabiliyor. Biz gündeme getirilen bu konuları biraz da ilk ağızdan dinleyerek söz konusu tartışmalara açıklık getirmeyi arzu ettik zira bilinmesinin yararlı olacağı kanaatindeyiz ve hepinizin istifade edeceğini ümit ediyoruz. Hocamıza davetimize icabetinden ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

 

 

Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz de konuşmasının başında programının yoğunluğundan dolayı konferansa katılamayan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in selamlarını iletti. Tayyar Altıkulaç’ın rolü ve bıraktığı etkiden bahseden Rektör Yardımcısı Cengiz “1980’lerde bizim gençlik yıllarımızda Hocamızın bir şekilde etkisi oldu. Bu vesileyle kendisini OMÜ’de ağırlamaktan gurur duyuyoruz ve Üniversitemiz adına hoş geldiniz demek istiyorum. Umarım her birimiz için faydalı bir sunum olacaktır. Katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum, sağ olun.” diye konuştu.

 

Selamlama konuşmalarından sonra konferansına başlayan eski Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Samsun’da ikinci kez bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konferansının başlangıcında Vahiy Dönemi’nden bahseden Dr. Altıkulaç, bu dönemde Hz. Peygamber’e kâtiplik yapan 40 civarındaki kişiyle inen vahiylerin yazıya geçirildiği belirtti. Vahiy Dönemi’nden sonra puslu bir zaman dilimine girildiğine dikkat çeken Dr. Altıkulaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu puslu dönem, Kur’an ve Mushaf tarihi açısından en zor dönemdir. Niçin böyledir? Çünkü rivayetler yetersizdir, çelişkilidir. Bunlardan bir şeyler çıkarmaya çalışabilirsiniz ama sağlıklı ve kesin ifadelerle hükümde bulunma imkânınız neredeyse çok azdır. Vahiy Dönemi’nde malzeme dağınık vaziyettedir. Dağınık derken ciltli hâle getirilmemiştir ve vahiyler inmeye devam etmiştir.”dedi.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi