DİZ KİREÇLENMESİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, diz kireçlenmesinde kullanılan tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

DİZ KİREÇLENMESİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
DİZ KİREÇLENMESİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 611 kez okundu.

Diz kireçlenmesi, birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Büyük Anadolu Merkez Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, diz kireçlenmesi hakkında önemli bilgiler vererek tedavi sürecini anlattı.
Diz kireçlenmesi problemleri hakkında konuşan Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Yazıcı, “Diz problemi ile bize gelen hastaların muayenesi çekilen grafilerileri, MR'ları sonrasında hastaların dizinin durumu ile ilgili bir tedavisi süreci oluşturuyoruz. Daha sonra hastanın mevcut durumuna göre bir tedavi planı yapıyoruz. Tedavi planına göre; ağrı kesici kullandırma, kaplıca su tedavileri, kilo kontrolü egzersiz ve yürüyüş, kıkırdak besleyici ilaçlar, eklem içi kayganlaştırıcı sıvılar, eklem içi kortizon enjeksiyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile başlıyor. Eğer bunlara rağmen hastamızda tedavi sağlamıyorsak o zaman hastamıza artroskopik cerrahi (kapalı ameliyat) düşünüyoruz. Eğer hastaya yapılacak artroskopik müdahale ile tedavi sağlayamayacağımızı düşünüyorsak o zaman hastaya total diz artroplastisi diz protezi ameliyatı uyguluyoruz” dedi.

Hastalığın tedavi yöntemlerinden de bahseden Dr. Yazıcı, şunları söyledi: “Günümüzde PRP ve kök hücre tedavileri çok konuşuluyor. Bu tedavi yöntemlerini de uygun hastalara yapıyoruz. PRP uygulamasında hastadan kan alıyoruz. 1 ay içinde 3 kez aldığımız kandan elde ettiğimiz plazmayı hastanın dizine veriyoruz. Kök hücre tedavisi ise, PRP olarak algılanıyor ancak aynı şey değil. Kök hücre tedavisinde ameliyathane şartlarında, hastadan alınan yağ dokusundan elde edilen ve zenginleştirilen kök hücrelerin eklem içine uygulanması şeklinde gerçekleştiriliyor.”

DİZ KİREÇLENMESİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ HABERLERİ HABER KİZİLİRMAK GAZETESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi