Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

DOĞRU ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI

Yarının temelleri bugünden atılır. Çünkü yarının yetişkinleri, bugünün çocuklarıdır. Çünkü çocuk gelecektir, çocuk istikbaldir.

DOĞRU ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI
DOĞRU ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1147 kez okundu.

Bu yüzden, çocuk yetiştirmek büyük bir sorumluluk ister. Dikkat edilmesi gereken unsurları, keşfedilmesi gereken bilinmezleri vardır. Geleceğe bir birey armağan etmenin başlı başına bir sanat olduğunu ifade eden Doğru Cevap Eğitim Kurumları Yusuf Yıldırım, 23 Nisan’a özel doğru çocuk yetiştirmenin ipuçlarını verdi.

İletişim diliniz sevgi olsun

Çocuklar daha anne karnındayken ebeveynleriyle bir bağ ve iletişim kurmaya başlar. Bu sebeple iletişim, çocuk yetiştirmede sandığınızdan daha büyük bir rol üstlenir. Sağlıklı bir ebeveyn ilişkisinin yanı sıra, rol model olarak gördüğü sizlerden edineceği doğru iletişim yaklaşımı gelecek için de önemli bir yatırımdır. Bu durum çocuğunuzun arkadaşları ve toplumdaki diğer bireylerle doğru bir iletişim kurmasını sağlayacak, özgüvenini arttıracak ve kişilik gelişimine yardımcı olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, özellikle erken dönemde kurulan iletişimin dilinin sevgi olmasıdır. Çünkü sevgi; şefkati, saygıyı ve bilinci inşa eder. Tam tersi durumlar ise güçsüzlük ve korkuyu besler. Sevgi dilini kullanmak çocuğun, kendini doğru ifade etmesini, size karşı şeffaf olmasını sağlar. Sevgi dilinin olmadığı yerde ise çocuk, bu yaklaşımı bir tehdit olarak algılar ve saldırganlaşabilir. Sürekli inatlaşması ve her istediğini ağlayarak yaptırması bu yüzdendir.

Saygı görmek için çocuğunuza saygı gösterin

Unutmayın, çocuklar bir bireydir. Dinlenilmek, kendini ifade etmek ve saygı görmek ister. Ancak birçok ebeveyn ‘O daha çocuk’ gibi bir yaklaşımı kabul ediyor ve ve çocukları dinlemek yerine o konuşurken göz teması kurmamayı ve başka işlerle ilgilenmeyi tercih ediyor. Böyle bir tavır sergilemesine karşın çocuklarından saygı bekliyor. Oysa çocuklar tıpkı bir ayna gibidir ve bu yaşlarda kendilerinden çok sizleri yansıtırlar. Doğru bir yansıma görmek istiyorsanız öncelikle çocuğunuza saygı duymalısınız. Ona bir birey olduğu ve sizin için önemli olduğunu hissettirmelisiniz. Bunun için ona taşıyabileceği sorumluluklar vermeli,ileride kendi ayakları üzerinde durabilmesi için bağımsız bir birey olarak yetiştirmelisiniz. Kararlarını sorgulamak yerine konuşmalı, kendi doğrularınızı dikte etmek yerine uzlaşmayı denemelisiniz. Ama aranızdaki saygıyı asla ihmal etmemelisiniz.

İyi bir eğitim, iyi bir gelecek demektir. Her yurttaş, hiçbir ayırım gözetilmeksizin öğretim ve eğitim hakkına sahiptir. Bu hak, hem İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi hem de Milli Eğitimin Temel İlkeleri tarafından koruma altına alınmıştır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!