DR. DT. FİLİZ KOLBAKIR, ‘’AĞIZ KOKUSU SOSYAL YAŞAMI ETKİLİYOR ‘’

Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen ağız kokusunun (Halitosis) hastalarda yüzde 90 oranında ‘ağız’ kaynaklı olduğu bildirildi.

DR. DT. FİLİZ KOLBAKIR,  ‘’AĞIZ KOKUSU SOSYAL YAŞAMI ETKİLİYOR ‘’
DR. DT. FİLİZ KOLBAKIR,  ‘’AĞIZ KOKUSU SOSYAL YAŞAMI ETKİLİYOR ‘’ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 882 kez okundu.

  ‘Halitosis’ Latinceden halitus ve osis kelimelerinden türeyen ve ağızda oluşan hem kişiyi hem de etrafındaki insanları rahatsız eden çirkin kokudur. Günümüzde artık ağız kokusunun sebep olduğu sosyal problemler biyolojik problemlerin önüne geçmektedir. Belki de, ağız kokusu sosyal bir problem oluşturmasaydı bir hastalık olarak görülmeyecek, nedenleri araştırılmayacak ve tedavisi için gayret sarf edilmeyecekti.

  Medicana International Samsun Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dr. Dt. Filiz Kolbakır, ağız kokusu konusunda bilgi verdi. Dt. Filiz Kolbakır, “Ağız kokusu hastalarda yüzde 90 oranında ağız kaynaklıdır. Ağız kokusu sebebi çoğunlukla oral kavite nedenlidir. Ağızdan kaynaklanan kötü kokunun esas kaynağı volatil sülfür bileşikleridir. Dişeti cebinde ve dil arkasında bu bileşikleri üreten pek çok bakteri vardır. Ağızdan çıkan kötü kokunun hepsinin nedeni bakteriler değildir. Sadece sabahları uyanıldığında duyulan ağız kokusu; her bireyde mutlaka az veya çok miktarda bulunur. Uyku sırasında tükürük akışı azalır ve kötü kokunun çıkmasından sorumlu ağızdaki bakterilerin üremesi artar. Halitosise sebep olabilecek ne spesifik hastalık ne de patolojik bir bulgu bulunmaz. Tedavi edilmez ve gereksizdir, çünkü tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkacaktır. Sebebi dil sırtından gelen hastalık, patolojik durum ve veya ağız dokularının fonksiyon bozukluğudur. Periodontal hastalık ve ağız kuruluğu gibi patolojik durumların modifiye ettiği dil üzerindeki birikintilerden kaynaklanır. Bazı durumlarda ağız kokusunun sebebi uçucu kükürtlü bileşiklerdir. Toplumda en sık rastlanan ağız kokusu sebebidir. Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağzın içinde değildir. Sinüsler, tonsiller, boğaz veya komşu dokular gibi hava yolları ve sindirim organlarından kaynaklanmaktadır. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir. Bireyin geğirmesine gerek yoktur. Burada oluşan gazlar, otururken 0.68 ml/dak, yatarken 0.12 ml/dak hızında ağıza yükselir. Birey bunu bilmez. Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözofageal kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır. ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi artar. Özellikle çocuklarda tip 2 ile birlikte görülür.” dedi. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA DA BETON MİKSERİ  ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA DA BETON MİKSERİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ,  ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ, ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’