DÜNYA ‘DA EN ÖNEMLİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI BİYOKÜTLEDİR

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulması kararlaştırılan ve tartışmalara neden olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak yatırım sahibi Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) şirketinden açıklama geldi.

DÜNYA ‘DA EN ÖNEMLİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI BİYOKÜTLEDİR
DÜNYA ‘DA EN ÖNEMLİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI BİYOKÜTLEDİR Kızılırmak Gazetesi

Yapılan yazılı açıklamada, biyokütle enerji ile dünyada ki uygulamalarından örnekler verilerek, Çarşamba’da kurulacak olan santralin çevre dostu ve enerjideki en yararlı kaynak olduğu ifade edildi.

Açıklama da şöyle denildi:

“Fosil yakıt kaynakları kullanılarak yapılan enerji üretiminin çevreye zarar verdiği bilinmektedir. Artık kullanılacak olan herhangi bir enerji kaynağı çevre etkisi ile birlikte değerlendirilmektedir.  Küresel çevre sorunları doğrudan doğruya tüketilen enerjiye, daha doğrusu yüksek oranda kükürt ve diğer zararlı maddeleri içeren fosil yakıt kullanımına bağlıdır.  Dünyada son yüzyılda enerji tüketimi 17 kat artarken fosil yakıtlardan kaynaklanan ve atmosfere atılan CO2, SO2 ve NOx gibi zararlı gazlarda aynı oranda artmıştır.  Enerji kaynaklarına göre Biyokütleenerjisi  ise sera etkisi oluşturmamakta ve asit yağmurlarına sebep olmamaktadır.

Dünyada en önemli çevre sorunu haline gelmiş olan ve gelecek nesillerin hayatını tehdit eden İklim Değişikliği ile mücadele kapsamında çözüm olarak gösterilen yenilenebilir enerji kullanımının artırılması doğrultusunda yatırımlar teşvik edilmektedir. Yenilenebilir enerji türleri içerisinde biyokütle anahtar bir rol oynamaktadır. Çünkü güneş panelleri güneş varken elektrik üretebilmekte, rüzgar santralleri rüzgar varken çalışabilmektedir. Hava durumundan bağımsız olarak düzenli ve sürekli çalışabilecek en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi  Biyokütle Enerjisidir.

Biyokütle enerjisinin teşviki, AB’nin ve çoğu üye devletin politik gündeminde en büyük önceliktir. Avrupada ulusal biyokütle eylem planları yapılmış ve uygulamaya konulmuştur. AvrupadaBiyokütle enerjisiyle elektrik üretiminin artmasında bu planların önemli bir etkisi vardır. Avrupa biyokütle eylem planının amacı politika yapıcıların biyokütle tanıtımına ilişkin entegre bir bakış açısını teşvik etmek ve AB üye ülkelerinde tutarlı ulusal biyokütle stratejileri ve eylem planlarının oluşturulmasını ve uygulanmasını güçlendirmektir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti