DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR

‘’Ülkemizde ve tüm Dünyada her yıl , gerek gıda güvenliğine dikkat çekmek ve gerekse de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 1945 yılındaki kuruluşunu hatırlatmak için Dünya Gıda Günü olarak kutlamaktadır. Samsun İl Tarım ve Orman Müdür V. Bayram AY, Dünya Gıda Günü ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR
 DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR Kızılırmak Gazetesi

"5996 Kanun ve buna bağlı Yönetmelikler çerçevesinde, çiftlikten sofraya gıda güvenliği kapsamında birincil üretim de dâhil olmak üzere; üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetimle tüketiciye yeterli ve güvenli gıda arzının sağlanması, üretici ve tüketici menfaatleri yanı sıra halk sağlığının en üst düzeyde korunması, toplumun dengeli ve yeterli beslenmesine yönelik miktar ve çeşitlilikte gıda sağlamak ve bunların yine güvenilir olarak tüketiciye ulaşmasının temini Bakanlığımızın temel görevidir.

                Dolayısıyla Bakanlık çalışanları olarak bizler, kalan diğer 364 günde ilgili Birimlerimiz aracılığıyla konuya titizlikle eğilirken; kurumumuz personeli tarafından gerek işletmeler tek tek dolaşılıp mevzuata uygun denetim ve kontroller yapılmak suretiyle ve gerekse de halkımızın “Alo Gıda 174” hattına yönelttikleri görüş ve şikâyetleri doğrultusunda “Güvenilir Gıda” zincirinin temini konusunda elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içindeyiz. Ancak öte yandan da bu gibi günlerin farkındalık ve hedef kitleye ulaşma açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda her yıl Dünya Gıda Günü'nde, Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık ve yoksulluk, iklim değişikliğinin gezegenimizin sağlığına etkileri, göç, çatışma gibi konular kapsamlı olarak ele alınmaktadır. ‘’

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı