FINDIK’TA YAŞANAN SORUNLAR TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Terme İlçe danışma kurulunda yaptığı konuşmada; fındık ’ta yaşanan sorunların tespit ve çözümü için; Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi, TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdiğini söyledi.

FINDIK’TA YAŞANAN SORUNLAR TBMM GÜNDEMİNDE
FINDIK’TA YAŞANAN SORUNLAR TBMM GÜNDEMİNDE Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 852 kez okundu.

   Zeybek’in verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde; Fındık, Türkiye ekonomisi ve ihracatı açısından stratejik öneme sahip bir üründür. Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70-75’ ini üretmektedir. Karadeniz bölgesinde yaşayan binlerce insanımızın gelir ve geçim kaynağı olmasının yanında tüketicilerimizi de yakından ilgilendiren fındık’ ta sorunlar çözülmelidir. Yurt dışına ihraç edilen tarımsal ürünlerin birinci sırasında yer alan Fındık, başta Samsun’ un içinde olduğuKaradeniz bölgesinde ağırlıklı olarak üretimi yapılmaktadır. Sekiz milyonun üzerindeki yurttaşımızın dolaylıda olsa geçim kaynağını oluşturmaktadır.

   Zeybek; dünyada fındık üretimi ağırlıklı olarak ülkemizde yapılmaktadır. Dönüm başına alınan fındık miktarının ülkemizde düşük olduğunu görmekteyiz. Kalite olarak en kaliteli fındık ülkemizde yetişirken,miktar olarak düşük kalmasının sebepleri araştırılmalıdır. Fındık ürünü yurt dışına işlenmiş olarak satıldığında yüksek katma değer yarattığı da açıktır.

Fındıkta hasat yapılırken halen taban fiyatın açıklanmamasının nedenini anlamak mümkün değildir. Üreticinin elindeki ürünü düşük fiyatla satıp, ürün tüccarın eline geçtikten sonramı taban fiyat açıklanacaktır. Fındıkta, vakit geçirmeden 15 TL ve üzerinde bir taban fiyat açıklaması yapılmalı, üreticinin kayıpları önlenmelidir. Yabancı tekellerin oyunu mutlaka bozulmalı ve üretici devletin desteğini yanında hissetmelidir. Üreticilerin ürettikleri üründen kar etmeleri sağlanmalı ki piyasaya olan borçlarını ödeyebilsinler ve gelecek yıl daha fazla üretim yapmanın yollarını arasınlar! Zarar eden ve bilinçli biçimde yabancı tekellerin insafına terk edilen üreticiden gelecek yıllarda üretim artışı beklemek mümkün olamaz. Üreticiye sahip çıkmak için taban fiyatı zamanında açıklayarak üreticinin ürününü değerinin altında elinden çıkarmasının önüne geçilmelidir.

Bölgede, Fındık üreticisini dinleyen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Bu yıl görülen verim kayıplarının yanında fındıkların içleri olgunlaşmadan dökülmekte ve bölge insanının geçim kaynakları yok olmaktadır. Fındıkta yaşanan olumsuzluğun sebepleri nelerdir? Bölge kurulu bulunan OMV’ ye ait doğal gaz çevrim santralının çevresel etkilerimi veya başka nedenlerden mi kaynaklanmaktadır. Fındık, ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir üründür. Daha çok ve sağlıklı ürün üretebilmek, üreticimizin gelirlerini artırmak, stratejik ürünümüz fındık’ n her türlü sorun ve üretim artışı ile değerlendirilmesinde yaşanan sorunların araştırılması, çözülmesi için TBMM’ ne araştırma önergesi verdiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!