GÜNEŞİ SEVMEYEN HASTALIK OSTEOPOROZ

Hiç belirti vermeyen sinsi bir hastalık olan osteoporoz, özellikle menopoz dönemdeki kadınları tehdit ediyor. Güneşten uzak, hareketsiz yaşama yakın olan kişilerde daha sık görülebilen osteoporozun altındaki neden iyice araştırılmalı ve tedavi edilmeli.

 GÜNEŞİ SEVMEYEN HASTALIK OSTEOPOROZ
 GÜNEŞİ SEVMEYEN HASTALIK OSTEOPOROZ Kızılırmak Gazetesi

Osteoporozun neden olduğu kırık oluşumunu engellemek için ev düzenin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  bölüm başkanı Prof. Dr. Mahmut Nafiz Akman, osteoporoz ile ilgili şu bilgileri verdi,

 

Osteoporoz, kemik kütlesinde azalma ve iç yapısında bozulma sonucu kemik kırılganlığının yada kırık gelişme riskinin artması anlamına gelir. En sık, menopoz sonrası kadınlarda görülmekle birlikte, hemen her yaşta ve özellikle ileri yaşta erkeklerde de görülebilir.

Risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, kalsiyumdan fakir beslenme, kapalı giyim tarzı, güneş ışığına az maruz kalma, hareketsiz yaşam, aşırı alkol, sigara, kafein tüketimi, kemiği zayıflatan kortizon gibi ilaçları kullanmış olma ve bazı kronik hastalıklar yer alır. Ayrıca bazı hastalıkların seyri esnasında ikincil olarak da osteoporoz ortaya çıkabilir. Bunlar; bazı endokrinolojik bozukluklar, sindirim sistemi bozuklukları, romatizmal hastalıklar, organ nakli ve kemik iliği ile ilişkili hastalıklardır.

PANTOLON PAÇALARI GİDEREK UZUYORSAOSTEOPOROZA DİKKAT

Osteoporoz genel olarak sinsi bir hastalık olarak bilinir, yani kırık gelişecek kadar kemik kütlesi azalmış olmasına karşın hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. En sık karşılaşılan yakınma daha çok sırt bölgesinde belirgin olan yaygın kemik ağrısıdır. Önceleri aktivite sırasında olup istirahatle geçerken daha ileri durumlarda sürekli hal alabilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı