HANGİ AMELİYATA, HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMİ UYGULANIR?

Kimi zaman hastalığın teşhisinde kullanılan, kimi zaman ise hayat kurtaran cerrahi müdahalelerin önemli oyuncusu anestezi uygulamalarıdır.

 HANGİ AMELİYATA, HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMİ UYGULANIR?
 HANGİ AMELİYATA, HANGİ ANESTEZİ YÖNTEMİ UYGULANIR? Kızılırmak Gazetesi

Ameliyat öncesi hastaların pek çoğunda soru işaretlerine ve kaygıya neden olan anestezi konusunda, Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındırİçerenköy Hastanesi Anestezi Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Tuna Balcı,“Hangi ameliyatta hangi anestezi yöntemi uygulanmalı sorusunun pek çok durumda tek cevabı yoktur. Uygulanacak anestezi yöntemine anestezistin, cerrahın ve hastanın iletişim halinde olarak, hep beraber karar vermesi en uygunudur.”diye konuştu.

 

Anestezi, tanım olarak duyuların ortadan kaldırıldığı hissizlik hali demektir. Bilim dalı olarak uygulanan anlamda ise anestezi, ağrılı/ağrısız olabilen bazı tıbbi işlemler sırasında veya cerrahi girişimler ve ameliyatlar sırasında hastaları hissiz, ağrısız kılmak amacıyla yapılan uygulamaların tamamı anlamına gelmektedir.

Bu uygulamalar bir çocuk hastayı tomografi çekimi esnasında uyutarak hareketsiz halde tutabilme, bir kalp ameliyatıesnasında hastanın hiçbir şey duymadan ve hatırlamadan tamamen uyutulması veya bir hastanın kolonoskopi işleminin ağrı duymadan gerçekleştirilebilmesi gibi geniş bir yelpazede yer alır.

 

Bilinenin aksine anestezi, ameliyathane dışında da kişileri sakinleştirme için çok sık kullanılır.  Sedo-analjezi ile uygulanacak tıbbi işlem esnasında hastanın kaygı, korku ve huzursuzluğunu gidermek ve bunun yanında işlem ağrıya sebep olacaksa, yeterli şekilde ağrıyı kesmek amaçlanır. Ayrıca hastanın ağrılı işlemi hatırlamaması fakat gereken yerde uyandırılarak yanıt alınması da hedefler arasındadır. Sedo-analjezi ameliyathane dışında endoskopi, anjiyografi, girişimsel radyoloji üniteleri ve diş hekimliği alanında sıkça kullanılır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı