HAVZA’DA ÇOCUK KİTAPLARI GÜNÜ DÜZENLENECEK

Havza Belediyesince 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında “Havza Çocuk Kitapları Günleri” düzenlenecek.

 HAVZA’DA ÇOCUK KİTAPLARI GÜNÜ DÜZENLENECEK
 HAVZA’DA ÇOCUK KİTAPLARI GÜNÜ DÜZENLENECEK Kızılırmak Gazetesi

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Havza Çocuk Kitapları Günlerinin” 28 – 30 Ekim Havza Belediyesi Kültür Merkezi’nde başlayacağını belirtti.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir yapmış olduğu açıklamada Havza Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için gerçekleştirdiklerini belirterek; “Belediyemizin kültürel faaliyetleri kapsamında düzenlediğimiz etkinlikte amacımız çocuklarımıza kitap sevgisini aşılamak ve kitap okuma alışkanlığını kazanmalarına katkıda bulunmak. İlkini 25 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Termal Turizm etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz çocuk kitapları günlerimizin ikincisini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenliyoruz.”dedi.

Etkinliğin 3 gün boyunca devam edeceğini belirten Özdemir; “20’ye yakın yayınevinin eserleri çocuklarımız ile buluşacak olan etkinliğimizin açılışı 28 Ekim Pazartesi saat 10.00’da gerçekleşecek ve 3 gün boyunca ziyarete açık olacak.”dedi.

Başkan Özdemir ayrıca Havza hakkında bilgiler verdi.

Özdemir,’’ Havza'nın Kelime Anlamı :

'Havza'nın isim olarak kökeninin Hititler (Turaniler)'in Amasya Valisi olan Kavuzhan'dan kaynaklandığı rivayet olunmakta ve bu ismin zamanla halk ağzında ve söyleyiş kolaylığı sebebiyle 'Havza' haline geldiği ileri sürülmektedir. 1174 tarihinden itibaren yazılmış tarihi vesikalara göre, kasabanın adının Havize ve Hevize şeklinde görüldüğü, 1524 tarihinden sonra yazılan yazılarda ise Havza ismiyle kayıtlı olduğu; Havize adının, eski Hancere (boğaz) isminin, Türklerin dilinde değişikliğe uğrayarak yerleşmiş galat şekli olduğu, bunun da sonradan Havza şekline geldiği zan olunmaktadır.

Tarihi Durumu:

Havza'nın tarihi, kuruluş itibariyle çok eskilere dayanmaktadır. Milattan önce 2000'li yıllarda, Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları arasında kurulmuş olup, kuruluş Hitit uygarlığı dönemine dayanır. Havza, 1071 Malazgirt savaşından sonra Türk hâkimiyetine girmiş ise de, haçlı seferleri sonucu sık sık el değiştirmiştir. XIII Yüzyılda Selçukluların eline geçen bölge, Selçuklu Hanedanlığının çöküşünden sonra Canik Beyliği'ne, daha sonra 1414'de Osmanlı yönetimine geçmiştir. Osmanlılar döneminde Amasya'ya bağlı olarak yönetilmiş, 1882 yılında ilçe olmuş, 1925 yılında Amasya'dan ayrılarak Samsun'a bağlanmıştır.

Büyük Önder M. Kemal ATATÜRK, milli mücadele yıllarında 25 Mayıs 1919'da İlçemize teşrif ederek 18 gün kalmış, milli mücadele ile ilgili ilk önemli çalışmalarını İlçemizde yapmıştır. Atatürk'ün o tarihte ikamet ettiği bina, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir.’’diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı