İNME ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKDIR

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, 29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

 İNME ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKDIR
 İNME ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKDIR Kızılırmak Gazetesi

Her 14 dakikada bir kişinin hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Topçuoğlu; inmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtiyor.

 

Ülkemizde inme sıklığı artıyor

İnme,yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık ve maalesef sıklığı da giderek artıyor.İnme, beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucu gelişiyor. Ancak hastaların çoğunda “ani tıkanma”dan kaynaklanıyor. Son birkaç yılda ülkemizde, yılda yaklaşık 40 bin kişi inmeden hayatını kaybetti; 100 bin’den fazla tıkanma ve 40 bin’den fazla beyin kanaması tedavi edildi.Bu sayılara göre,her 14 dakika bir kişi inme nedeniyle yaşamını kaybetmiş oluyor. Bunun on katı da beyin damar hastalıklarına bağlı olarak yürüme ve konuşma yetisini kaybettiği için yiyemiyor, içemiyor, mesleğini ve işini yapamıyor, bakıma muhtaç kalıyor.

 

İnme “önlenebilir bir hastalık”, bunun için önceliklesayılarımızı bilmeliyiz

Sadece boy ve kilo değil kan basıncımızı, kolesterol ve kan şekerimizi de öğrenmeli ve takip etmeliyiz. Orta yaştan başlayarak düzenli aralıklarla sağlık kuruluşlarına damar sağlığı kontrolü için gitmeliyiz. Bu sadece inmeye karşı değil, kalp hastalıkları başta olmak üzere her türlü damar hastalığına karşı koruyacaktır.Ek olarak, damar sağlığının iyi olması Alzheimer dahil birçok kronik nörolojik hastalığında yavaşlamasına yardım edecektir. İnme geçirmemek için sağlıklı beslenmeli, kullandığımız yağ ve tuz miktarını azaltmalı, meyve ve sebze miktarını ise artırmalıyız. Kilo almamalı, düzenli egzersiz yapmalı ve kendimizi stresten korumalıyız. Sigara içmemeli ve içirmemeliyiz. Alkolü ise hiç kullanmamalıyız.

 

İnme tedavi edilebilir bir hastalıktır

İnmeden şüphe edersek hemen 112’yi aramamız gerekir. Ambulans, sizi inmenin tedavi edilebileceği bölgedeki en yakın ve en uygun hastaneye götürecektir. Damar tıkanmasını yapan pıhtının hem damardan verilen ilaçlaeritilmesi, hem de anjiyo ile doğrudan girilerek dışarı çıkarılması mümkün olabilir. Fakat damardan verilen tedavi ilk 4,5 saat içinde; anjiyo tedavisi ise ilk 6 saatte başlanırsa “enyüksek fayda”sağlanacaktır.

 

İnme belirtilerini bilmeliyiz

İnmede etkin tedavi alabilmek için belirtilerin ne olduğunun ve ne yapılması gerektiğinin öğrenilmesi gerekir. Yüzde çarpılma, kol ve bacakta güçsüzlük, konuşmada bozulma, çift görme ve/veya ani bilinç bozukluğu belirtilerinin herhangi biri, birkaçı ya da hepsi gelişirsehemen 112 aranmalıdır.

İnme her hastanede tedavi edilmez. Vakit kaybetmemek şarttır. “Zaman beyindir.”

Sayılan inme belirtileri gelişirse ya da inme şüphesi varsa asla ve asla düzelme beklenmemeli ve hemen harekete geçilmelidir. Yapılacak iş daima 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin aranmasıdır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı