İSİF 2019 ÖDÜL SAHİPLERİ REKTÖR BİLGİÇ’İ ZİYARET ETTİ

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) tarafından 2016'dan bu yana düzenlenen ve Türkiye’nin uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında açılan 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nda [4th Istanbul International InventionsFair (ISIF 2019)]; çalışmalarıyla altın ve bronz patent ödüllerine layık görülen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademisyenleri ile öğrencileri, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’i ziyaret etti.

İSİF 2019 ÖDÜL SAHİPLERİ REKTÖR BİLGİÇ’İ  ZİYARET ETTİ
İSİF 2019 ÖDÜL SAHİPLERİ REKTÖR BİLGİÇ’İ  ZİYARET ETTİ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 268 kez okundu.

Rektörlük Toplantı Salonu'ndaki görüşmede Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, ödül sahiplerini tek tek tebrik ederek kendilerine başarılarının devamını diledi.

 

"Bizlerin de artık 'nokta atışı' yapması gerekiyor"

Rektör Bilgiç buluşmada dünyada üniversitelerin fonksiyonu ve hayatiliğine değinirken "Üniversitelerin ülkelerin gelişmesindeki rolünü söylemeye gerek yok. Bakıyorsunuz, üniversiteler artık dünyada en önde yer alıyorlar. Üniversitelerde artık eskisi gibi 'Kendi alanımın dışında, dünyada nelerin olduğu beni ilgilendirmez' durumu çoktan bitti. Ama şimdi artık o dönemleri çok geride bıraktık. Yaptığımız çalışmaların; toplumsal yararı, ülkeye ve insanlığa katkısının ne olacağı ile maddi ve bütçe boyutu dikkate alınır oldu. O nedenle buluşlar, büyük bir önem arz ediyor. Çok gelişmiş ülkeler dahi üniversitelerin çalışmalarını sipariş üzerine yapar hâle geldi. Bu çok normal karşılanıyor. Artık şirketler ve holdingler sipariş veriyor bize; şu alanda bilgi ve teknoloji üretin, prototip geliştirin diye. Şirketler üniversitelere büyük bütçeler ayırıyor. Araştırmacılar, bu bütçeler ile çalışıyor ve söz konusu ürünleri böyle tasarlıyor ve geliştiriyorlar. Bizim de artık deyim yerindeyse 'nokta atışı' yapması gerekiyor. Türkiye'de son zamanlarda bu durum farkına varılır oldu. Biz de Üniversite olarak projeler üzerine yoğunlaşma kararı aldık. Sizlerin de inşallah ciddi katkıları olacak. Sahip olduğumuz potansiyeli bu gelişmeler doğrultusunda kullanmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi