KAMU, ÜNİVERSİTE VE SANAYİ; İŞ BİRLİĞİ İÇİN TOPLANDI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji BakanlığıAraştırma-Geliştirme (AR-GE) Teşvikleri Genel Müdürlüğü uzmanlarının teknik sunumları eşliğindebilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KAMU, ÜNİVERSİTE VE SANAYİ; İŞ BİRLİĞİ İÇİN TOPLANDI
KAMU, ÜNİVERSİTE VE SANAYİ; İŞ BİRLİĞİ İÇİN TOPLANDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 212 kez okundu.

KÜSİ’nin çalışmalarına ve hedeflerine değinen KÜSİ Samsun İl Temsilcili Doç. Dr. Kemal Yıldızlı “Üniversitenin ve sanayinin AR-GE yükü var ve bu yükü paylaştırmak için insan kaynaklarımızı ortak kullanma programı doğrultusunda değerlendirmemiz gerekiyor. Şu anda 81 ilde 96 KÜSİ il temsilcisi var. Bunlardan biri, benim yürüttüğüm bu görev, o yüzden çok önemli. Bakanlığımız nezdinde AR-GEİl Teşvikleri Genel Müdürlüğüne bağlı olan birimler, yaklaşık 10 aydır tüm illeri ziyaret ediyor. Bugün genel müdürlüklerimizden gelen uzmanlarımız sunumlarını yapacaklar, bizlerin de önemli ve hassas noktaları paylaşabilme ve buna dair soruların cevaplarını kendilerinden dinleyebilme imkânımız olacak. Bölgemiz adına ilerleme kaydetme ve geliştirilen proje sayısının artmasıyla alakalı iş birliklerinin çoğaltılması ve insan kaynaklarımızın amaca yönelik ortak noktada buluşturulması için bu faaliyetleri yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.           

Üniversite olarak iş birliğinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Rektör Prof. Sait Bilgiç “Bu yapı içerisinde potansiyelimiz ve kabiliyetimizi ortaya koymak için gösterilen çabadan mutlu olduğumuzu söylemeliyim. Çünkü dünyada gelişmiş hiçbir ülke yoktur ki AR-GE üzerine dayalı bir gelişme sürecini yaşamamış olsun. AR-GE’ye dayalı bir gelişim sürecinin sürdürülebilir olabilmesi için de bütçe imkânlarının verimli kullanılması, insan kaynaklarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve iş birliklerinin sağlam zeminler üzerinde yürütülmesi gerekmekte. Bunu en doğru bir şekilde uygulayan ülkeleri incelediğimizde,bu ülkeler, söz konusu atılımlarını insanların meraklarını giderecek herhangi bir çalışma üzerine gelişigüzel yaparak gerçekleştirmiş değiller. Onlar, çalışmalarının üzerine odaklanıp, bütçe imkânlarını belli noktalara yoğunlaştırarak gelişmelerini devamlı hâle getiriyor. Dünyadaki bu hızlı yarışta, bunun dışında bir yöntemle ilerlemek mümkün değildir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi