KARADENİZ DOĞA KORUMA FEDERASYONU , ‘’ BİYOKÜTLE ENERJİ ÇEVREYE ZARAR VERMEKTEDİR’’

Samsun Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesinde Biyokütle Enerji Santrali kurulması iznininÇed gerekli değildir kararı ile verilmesini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. ÇED gerekli değildir adı altında izin verilen Biyokütle Enerji Santralleri yenilebilir enerji diye tarif edilsede termik santrallarin, çevreye verdiği zarar gibi zarar vermektedir.Termik santrallerde kömür yakılıp,kömürün zararlı maddeleri çevreyi etkilerken,biyokütle enerji santrallerinde ise biyokütle diye tarif ettiğimiz ağaçların kökleri,mısırsapı,fındıkkabuğu,zürüfu gibi ürünlerin yakılması sonucunda enerji sağlanmakta,biyokütlelerin zararlı maddeleri çevreyi ve insan sağlığını etkilemektedir.

KARADENİZ DOĞA KORUMA FEDERASYONU ,  ‘’ BİYOKÜTLE ENERJİ ÇEVREYE ZARAR VERMEKTEDİR’’
KARADENİZ DOĞA KORUMA FEDERASYONU ,  ‘’ BİYOKÜTLE ENERJİ ÇEVREYE ZARAR VERMEKTEDİR’’ Kızılırmak Gazetesi

Biyokütle Enerji Santrali tanıtım dosyasında 36.sayfasında  Biyokütlenin yakılması sonucu, atmosfere atılacak başlıca kirleticiler partikül maddeler (PM), azotoksitler (NOx), kükürtdioksit (SO2) ve karbonmonoksit (CO) olacaktır,diyerek zaten çevreye etkisi olacağını açıkça belirtmiştir.Proje tanıtım dosyasının 20. sayfasında inşaat aşamasında 80 kişi,işletme aşamasında ise 45 kişi çalıştırılacağı belirtilmiştir. Basını bilğilendirmede ise yatırımda 250 kişi,işletme zamanında 100 kişi istihdam yapılacağı,tanıtım dosyasında olmamasına rağmen 50 kadın işçinin seralarda çalışacağını belirterekkamuyonu etkilemeye çalışması düşündürücüdür .

Biyokütle Enerji santralleri Avrupada yıllardır kullanılmakta olduğu savunması yapılmaktadır.Avrupada bu tür tesislerin çevreye ve insan sağlığına etkisi,araştırmalarının  ortayaçıkartığı bir gerçek var ki tesislerin çevreye ve halk sağlığına zarar verdiğini gösteriyor.

Yazılı ve sosyal medyada çıkan haberlerden sonra Biyokütle Enerji Santralı yapımcılarından OLTAN enerjinin kamuoyuna bilgi vermesi sevindirici olmakla beraber yeterli değildir.Bu tesisin 4-5 yıl içinde zararları hissedilmeye başlanılacak, Çarşamba ovasına ve insan sağlığına zarar verecektir. ‘’

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı