KORONAYA İNAT BAFRA’DA VAZGEÇİLMEZ TARİHİ TAHİNLİ RAMAZAN PİDESİ

Samsun’un Bafra ilçesinde asırlık tarihi olan örf, adet, gelenek ve görenekleri yaşatma adına geleneksel olarak her yıl Ramazan ayı içerisinde yapılan, vatandaşların sofralarında eksik etmediği tarihi tahinli Ramazan pideleri yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüs karşı alınan önlemler ve tedbirler kapsamında vatandaşların sofrasına süslemeye devam ediyor.

KORONAYA İNAT BAFRA’DA VAZGEÇİLMEZ TARİHİ TAHİNLİ RAMAZAN PİDESİ
KORONAYA İNAT BAFRA’DA VAZGEÇİLMEZ TARİHİ TAHİNLİ RAMAZAN PİDESİ Kızılırmak Gazetesi

Bafra’da asırlık lezzet olan, Örf adet ve gelenek görenekleri sürdürme adına atalardan gelen bu lezzeti diğer nesile öğretmek için her yıl olduğu gibi Ramazan ayı içerisinde yapılan tarihi tahinli Ramazan pideleri bu senede vatandaşların sofrasında şu günlerde zorlu süreçek olmasına rağmen yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüse karşı alınan önlem ve tedbirler neticesin de ilgi görmeye devam ediyor.

 

” Bu Zorlu süreçte Örf – adet ve gelenek görenekler sürüyor “

Yılların Pide Ustası Muhammet Özdemir, bizler atalarımızdan kalan örf adet, gelenek ve görenekleri sürdürme adına bu yıl yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüse inat aldığımız önlem ve tedbirler neticesinde geçmişi asırlık tarihe dayanan tarihi tahinli Ramazan Pidesi ilçemizde yaklaşık 22 yıla aşkın müşterilerimizin beğenisine sunmaya bu zorlu süreçtede devam ediyoruz dedi.

Özdemir, asırlık tarihe dayanan tarihi tahinli Ramazan Pidesini ilçemizde yaklaşık 22 yıla aşkın değerli müşterilerimizin beğenisine sunmaya devam ediyoruz.

Ramazan ayı içinde yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüs karşı önlemler ve tedbirler kapsamında günde sadece 3 öğün, sabah, öğlen ve iftar saatine yaklaşık bir buçuk saat kala çıkarıyoruz.

 

Burada amacımız fırın önünde ve içindeki yoğunluğu azaltmak, yakın teması önlemek adına akşam iftar saatine çıkarmamızın sebebi ise fırın önünde kalabalık oluşturmadan tahlimatlara uyarak başta sosyal mesafeyi koruyarak vatandaşlarımızın iftar sofralarına tahinli ramazan pidelerini çıkarıyoruz dedi.

Özdemir, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan aylarının olmazsa olmazı haline gelen tarihi tahinli ramazan pideleri yeniden müşterilerimizin sofralarında susamlı, yumurtalı, çörek otlu, susamsız, yumurtasız, ve sade olarak çıkıyor.

Özdemir son olarak Örf adet ve gelenek görenekleri sürdürmek adına 1977 yılından beri ilçemizde bilen ama yaklaşık 22 yıla aşkın süreyle Ramazan ayında adeta bir vazgeçilmez haline gelmiş ve hastası olan tarihi Tahinli Ramazan pidelerini iftara arkadaşlarımızla birlikte hijyenik ortam da elimizde eldiven, sosyal mesafe kurallarına ve maske takarak hazır hale getiriyoruz” dedi.

“Meşhur Tarihi Tahinli Ramazan Pidesi Atalarımızdan Yadigardır ”

Bafra Sönmezler Fırın İşletme sahibi Oğuzhan Öztürk : “Tarihi olan Tahinli Ramazan Pidesini 47 yıla dayanan tarihi var”. Yani bize Atalarımızdan Büyüklerimizden ve babalarımızdan bize kalmış en güzel mirastır ve yadigardır. Bu güzel geleneği ile tarihi olan Tahinli Ramazan Pidesini yaklaşık 22.yıla aşkın Ramazan Ayı içersin yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüse karşı önlem ve tedbirler kapsamında kaymakamlığımızın belirlemiş olduğu kurallar neticesinde iftar saatine yaklaşık bir buçuk saat kala saat : 18 : 00 da sonlandırıyoruz.

Tekli 420 gram susamlı yumartalı tarihi tahinli Ramazan pidesi fiyatı 5 TL, çiftli 840 gr tarihi tahinli ramazan pidesinin fiyat ise 10 TL satılıyor yani bu sene zam yapmayarak bu zorlu süreçte bizde taşın altına elimizi koymuş olduk fırıncılar olarak.

Çok lezzetli olup Ramazan ayına çok özel bir pide dir. Pide hamuru ile tahinin muhteşem birleşiminden meydana gelen tahinli Ramazan pidesi ortaya çıkmış oluyor. Şükür olsun ki her yıl nazaran meşhur Tahinli Ramazan pidelerimize müşterilerimizin ilgisi yoğun şekil de artıyor, ama bu sene her şey çok farklı Dünya Ülkelerini ve Ülkemizi tehdit eden yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüs nedeniyle müşterilerimiz artık bu yıl tarihi Tahinli Ramazan pidesini saat 18 : 00 kadar alıp iftarda sıcak yemek için mikro fırınlarında ısıtıyorlar.

Her gün yaklaşık 3 ile 4 kazan Tahinli Hamur Pidesi Ustalarımız tarafından hijyenik bir ortam da müşterilerimiz için hazırlanıyor.

“ Bin ile Bin beş yüz Adet Tahinli Pide Çıkıyor Taş Fırınımızdan “

Her gün yaklaşık bin ile bin beş yüz adet tarihi tahinli Ramazan Pidesi çıkıyor müşterilerimiz için. Ustalarımız, fırın sıcaklığında yaklaşık 250 derecede damaklara senelerce hitap eden Tarihi Meşhur tahinli Ramazan Pidesini vatandaşlarımızın iftarda saati yaklaşırken sofralarına hazırlıyorlar. Tarihi Tahinli Ramazan Pidemizin yurt içi ve yurt dışında hastası olanlara da Kargo ile gönderiyorduk ama maalesef bu yıl yeni tip korona ( kovit 19 ) bulaşıcı virüsten dolayı sekteye uğradı.

Öztürk, Taş odunlu fırınımızdan tarihi Tahinli Ramazan pidesini vatandaşlarımızın ağız tatlarının lezzetli olmasının bir nedeni de ustalarımızın marifeti ile pidelerimizin Taş Odunlu Fırınımızdan çıkıyor olmasıdır.

İftara bir buçuk saat kala meşhur Tahinli Ramazan pidesi hamurumuz ve pidemiz bitmiş oluyor.

Bu güzel lezzetli
tarihi tahinli Ramazan pidelerini vatandaşlarımız Ramazan ayı boyunca güzel, bereketli sofralarından bu eşsiz güzel tadı eksik etmeyeceklerdir dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu