Advert
Advert

KOT İHRACATINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ

Üretimvetüketimdebüyümeyedevamedendünyatoplamkotkumaşihracatıyaklaşık 4 milyar 910 milyondolaraulaştı. 2018 yılında 341 milyondolarkotkumaşihracatıyapanülkemizin,kotgiysiihracatıise1 milyar 666 milyondolarolarakgerçekleşti. Kotpazarındakibüyüme son dönemdeüreticilerin de buişeönemliyatırımlaryapmasınısağlarkenülkemizdegerçekleştirilenfuarveorganizasyonlarçevreülkeleri de bölgemizdebirleştiriyor.Bu kulvardabüyükhedefleribulunan, üreticifirmalar, dünyapazarpaylarınıarttırabilmekadına 38. Uluslararası İstanbul Anne BebekÇocukÜrünleri Fuarında buluşacak.

KOT İHRACATINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ
KOT İHRACATINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ Kızılırmak Gazetesi

2018 yılıitibarıylakotkumaşihracatındadünyadördüncüsüolanTürkiye’nindünyapazarpayıyüzde7olurken

kothazırgiyimihracatında,yinedünyadördüncüsüolanülkemizinpazarpayıyüzde4,5olarakgerçekleşti. Kotkumaşihracatımızda ilk sırada 54 milyondolarlaTunusbulunurken, kotgiysiihracatımızdaise 299 milyondolarihracatoranıyla ilk sıradaAlmanyabulunuyor.

İhracattaortayaçıkanrakamlarınekonomiyegüvenvermeyedevamettiğinibelirtenAnne BebekÇocukÜrünleriFuarıDirektörüHaticeDinçer ‘’ BaştaAvrupaülkeleriolmaküzerekotkumaşının ABD veUzakdoğuülkelerineihraçedilmesihedefleniyor. Türkkotpantolonihracatı, son on yıldayüzde160 oranındaartışgöstererekdokumakonfeksiyonihracatınınlokomotifiolmayadevamediyor. 8-11 Ocak 2020’de CBME Türkiye’deyapılacakuluslararasıticarianlaşmalarlaTürkiye'dekikotsektörününgücünegüçkatacağımızainanıyorum’’ dedi.

Türkiye hemkotkumaşsektöründe hem de kothazırgiyimsektöründedünyadakienbaşarılıülkelerdenbiriolmayolundailerliyor. Denim giysiihracatımızdaki ilk beşülkeyebakıldığındaTürkiye’ninileriseviyede denim giysiüretebilme kapasitesi de gözeçarpıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da patates aşka geldi
Samsun’da patates aşka geldi
Yeni Salıpazarı Devlet Hastanesi 10 Ağustos’ta açılıyor
Yeni Salıpazarı Devlet Hastanesi 10 Ağustos’ta açılıyor