KÜÇÜK ÇİFTÇİLER HASAT FESTİVALİ'NDE ÜRÜNLERİNİ TOPLADI

Doğa Koleji’nin anaokulu ve ilkokul öğrencileri, Hasat Festivali’nde, kendi ürettikleri sebze ve meyveleri topladılar. Küçük çiftçiler, doğayla iç içe bir gün geçirmenin tadını çıkardı.

KÜÇÜK ÇİFTÇİLER HASAT FESTİVALİ'NDE ÜRÜNLERİNİ TOPLADI
KÜÇÜK ÇİFTÇİLER HASAT FESTİVALİ'NDE ÜRÜNLERİNİ TOPLADI Kızılırmak Gazetesi

Doğa Koleji Ekoloji Bölüm Başkanı Merve Topçuoğlu, “Öğrencilerimiz,Hasat Festivali kapsamında; hobi bahçelerini hasat edip, kış aylarında tüketecekleri sebzeleri toprak ile buluşturdular. Kendi ekip biçtikleri fideleri ürüne dönüştürme fırsatı yakalarken, üreten kimlikleri de ön plana çıktı. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğrencilerimizin doğaya sahip çıkması bizim için çok değerli” dedi.

 

Çevre bilinci yüksek nesiller yetiştirmeyi hedefleyen Doğa Koleji, öğrencilere sağlıklı gıdanın özü olan tohum ve tarım kültürünü yaşayarak öğretti. GDO’lu ürünlere karşı kendi sebze ve meyvelerini üreten öğrenciler, üretmenin tadını “Hasat Festivali”nde çıkardı. Tüm Doğa Koleji kampüslerinde ortak düzenlenen “HarvestFest”eanaokulu ve ilkokul öğrencileri katılırken; doğa ile iç içe geçen bir günde bitkilerin bölümleri, büyüme süreçleri, çimlenme gibi konular üzerinde duruldu.

 

Doğa Koleji Ekoloji Bölümü tarafından düzenlenen Hasat Festivali’nde öğrenciler salopet pantolon, hasır şapka, lastik çizme giyip, küçük birer çiftçi olarak okula geldi. Doğa Koleji Ekoloji Bölüm Başkanı Merve Topçuoğlu, “Öğrencilerimiz, hobi bahçelerini hasat edip, kış aylarında tüketecekleri sebzeleri toprak ile buluşturdular. Apartmanlarda büyüyen çocuklarımız, maalesef ki sebzelerin manavdan geldiğini düşünüyor. Lahananın, karpuzun, çileğin toprakta yetiştiğini, elmanın, ayvanın ağaçta yetiştiğini görmek, bu büyüme serüvenine tanıklık etmek, deneyimlemek önemli bir gelişim sürecidir” dedi.

 

 

Merve Topçuoğlu; isteyen herkesin bahçesinde, balkonunda, hatta mutfağında bu deneyimi yaşayabileceğini ifade ederek, “Eğer siz de toprakla uğraşmak ve üretmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok kolay. Bir saksı alıp üçte ikisini toprakla doldurun, mevsime uygun tohumları bu toprağın üzerine serpin ve üzerini yine toprakla kapatın. Can suyu verdikten sonra ihtiyacınız olan tek şey sabır ve ilgi olacak.” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı