MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER DEMEK DEĞİLDİR

Meme kanserine karşı alınacak en etkili önlem, kadınların kendi kendine yaptığı muayene ve düzenli doktor muayenesidir. Çoğu zaman ele gelen doku iyi huylu ve zararsız kitlelerden oluşsa da var olan değişimler karşısında hızlıca doktora başvurulması gerekir.

MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER DEMEK DEĞİLDİR
MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER DEMEK DEĞİLDİR Kızılırmak Gazetesi

Meme kanseri tedavisinde günümüzde memenin tamamının alınmasına göre daha çok meme koruyucu cerrahilerin uygulandığını söyleyen Türkiye İş Bankası iştiraki BayındırKavaklıdere Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar, “Meme kanseri tedavisinde öncelik meme kanserli dokunun sağlam sınır ile çıkarılması, mümkün olduğunda sağlıklı meme dokusunu koruyabilmektir. Bu nedenle hastanın durumuna uygun en doğru tedavi belirlenmeli” diyerek memede en sık görülen kistler ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

 

Memedeki kistler sıvı dolu keseciklerdir. Genellikle 35 ile 50 yaş arası kadınlarda gözlenir. Regl öncesi dönemde büyüyebilir, ağrılı ve hassas hale gelebilirler. Tek memede olabileceği gibi, her iki memede birden fazla olabilirler. Bazıları hissedilmeyecek kadar küçük olmakla beraber, nadiren birkaç santimetreye ulaşabilirler. Meme ultrasonografisi ile kolayca tespit edilirler. Kistler iyi huylu yapılardır ve genellikle tedavi gerektirmezler. Büyük ve hastada rahatsızlık uyandıran ağrılı kistler iğne ile boşaltılırlar.

 

Fibroadenomlar ise ergenlik çağında ve genç kadınlarda en sık görülen meme tümörüdür. Genellikle ağrısızdırlar ve hasta kendi fark eder. Muayenede lastik kıvamında, yuvarlak, düzgün yüzeyli, iyi sınırlı ve hareketli lezyonlar olarak ele gelirler. Genellikle 1-2 cm boyutlarında olup, nadiren büyük boyutlara ulaşırlar. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde boyutları büyüyebilir. Tanı meme ultrasonografisi, mamografi ve ince iğne biyopsisi ile konur. Fibroadenomlardan kanser gelişmez.

 

Tipik olarak fazla kilolu ve meme yapısı büyük olan kadınlarda ve travma ile yağ nekrozu denilen iyi huylu meme kitlesi oluşabilir. Muayenede ağrısız, yuvarlak ve sert kıvamda kitle ele gelir. Bazen kitlenin üzerinde çekinti, morarma görülebilir. Muayene bulgusu olarak kanserle en sık karışan lezyonlardan biridir. Bu nedenle, memesinde kitle veya değişiklik fark eden kadınlar hemen doktora başvurmalı ve bu kitlenin ne olduğu araştırılmalıdır.

MEME KANSERİNDE CERRAHİ YÖNTEMLERHASTAYA GÖRE DEĞİŞİR

Meme koruyucu cerrahi, günümüzde erken evre meme kanserinin standart tedavisidir. Memenin tamamı alınmadan, memedeki tümörün çevresindeki sağlam doku ile birlikte çıkarılması ve koltukaltı lenf nodlarında metastaz durumunun belirlenmesidir. Cerrahi sağlam sınır, en az 2 mm olmalıdır. Koruyucu cerrahi tedaviden sonra lokal tekrarlama riskini azaltmak için mutlaka radyoterapi(ışın tedavisi) yapılması gerekir.

Modifiye Radikal Mastektomide, tüm meme dokusunun üzerindeki cilt, meme başı ve areola ile beraber çıkarılmasıdır. Koltukaltı lenf nodlarında metastaz varsa aynı seansta koltukaltı lenf nodları çıkarılır. Tümörün durumuna göre, deri koruyucu mastektomi veya meme başı-areola koruyucu mastektomi şeklinde de yapılabilir.


 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti