Advert
Advert

MİGREN TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, kişinin günlük yaşantısını aksatan, yaşam kalitesini düşürerek adeta kabusa döndüren, ciddi anlamda maddi yüke sebep olan migrenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

MİGREN TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR!
MİGREN TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR! Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1277 kez okundu.

Tüm dünyada en sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan migren, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtilere sebep yaratan bir hastalıktır.

Günlük hayatın aksamasına  yaşam kalitesini düşürerek adeta kabusa döndüren, ciddi anlamda maddi yüke sebep olan migren kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir.

 

Migren tedavisinde hastaya ağrı kesici vermektense hastanın baş ağrısını engelleyici bir tedavi yöntemi uygulanması gere migren oluşumunu engelleriz diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, migren tanı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi:"

 

MİGREN NEDİR NASIL OLUŞUR?

Migren, Akut dönemlerde hastanın işgücü kaybına yol açan bir baş ağrısıdır. Günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız hastalarımız bize poliklinikte en çok bu yakınmayla gelen bir sağlık problemidir. Aslında migren tarihsel çağdan yaygın bir rahatsızlıktır. Önce migren baş ağrısı teşhisini koymak gerekiyor. Bütün baş ağrıları migren değildir. Boyundan, sırttan  kaynaklı baş ağrıları olabilir.  Küme baş ağrısı dediğimiz migrenin daha şiddetli formu olarak nitelendirebileceğimiz baş ağrıları olabilir. Önce baş ağrısı tedavisi tanısını koyup ona göre tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

MİGRENE SEBEP OLAN NEDENLER

Genellikle yoğun çalışan insanlarda günlük hayatımıza iş stresi fazla olduğu için daha çok migren baş ağrısı görülür. Polikliniğe baş ağrısı şikayeti ile gelen hastalarda öncelikle biz baş ağrılarının sebeplerini ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu kansızlık olabilir, vitamin  eksikliği olabilir, tiroid ile bozukluk baş ağrısına yol açıyor olabilir. En kötü ihtimallerle beyindeki tümör, yer kaplayıcı lezyon bunlar baş ağrısının diğer sebeplerindendir.  Biz bunları ortaya koyabilmek için öncelikle hastaya nörolojik muayenesini yaparız. Şikayetlerini dinleriz. Daha sonra önce tanı yapabilmek için hastanın gerekirse beyin görüntüleme, gerekirse kan tahlil tetkiklerini isteriz. Sonucuna göre hastanın tedavi planlarını düzenleriz.

 

TİROİD MİGRENİ TETİKLİYOR

Karadeniz bölgesinde genellikle tiroid hastaları çoktur. Mutlaka hastanın tiroid fonksiyonlarına mutlaka bakarız. Bu hastanın baş ağrılarını şiddetle ve sıklıkla arttırır. Muayeneye gelen hastaların çoğu bu tetkik ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra migren veya gerilim tipi baş ağrısı tanısı alır. Sıkıntı stres, yorgunluk, uykusuzluk şikayetleri arttırır. Biz hastaya genelde migren teşhisini koyarken muayene başlamadan, tetkiklerini görmeden şikayetini anlatırken tanısını koyarız. Yaptığımız tetkik ve incelemeler baş ağrısı diğer nedenlerini dışlamak içindir. Hastalar bize genelde şu şikayetle gelir;

‘Ne der hasta ışıklı sesli ortamda çok başım ağrıyor.  Yemek yemeye geciktirdiğimde baş ağrısında bir artmalar oluyor der.’ Bunlar bize migrenin karakteristik özelliklerini gösterir. Migren daha çok bayanlarda görülür. Adet dönemine yakın sıklıkla baş ağrısında artış olabilir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI