Milli Mücadelenin 100. Yıl Kutlamaları Sürüyor

Türkiye Cumhuriyetinin ilk harcının atıldığı ve tüm dünyaya örnek olmuş Milli Mücadele'nin 100. Yılı, gerek Samsun gerek Türkiye genelinde ve gerekse de yurt dışında yapılan etkinliklerle kutlamalar ilk günkü aşk ve heyecanla sürüyor. Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından prestij proje olarak hazırlanan ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen "İlk Adımdan Kuruluşa" Karma Resim Sergisi, yurt içinde ve yurt dışında vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

Milli Mücadelenin 100. Yıl Kutlamaları Sürüyor
Milli Mücadelenin 100. Yıl Kutlamaları Sürüyor Kızılırmak Gazetesi

"Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var"
Mili Mücadelenin 100. yılının; Türkiye genelinde ve milli mücadelenin ilk adımının atıldığı Samsun'da yapılan etkinliklerle kutlanıldığına ve kutlamaların yılsonuna kadar da devam edeceğine vurgu yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, 19 Mayıs'ta Samsun'da yapılan etkinliklere katılan siyasi liderlerin tüm dünyaya önemli bir mesaj verdiğini söyledi. Vali Kaymak, "Milli Mücadelenin 100. yılında her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu düşüncelerle tarihi vesikalarla hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Karma Resim Sergimizi, yurt dışında ve yurt içinde her Türk genci mutlaka gezmeli. Bu sergide Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğu kronolojik olarak vurgulanmakta. Bu vesileyle bu bilgiler geleceğimiz olan Türk gençlerinin zihninde canlı tutulmalı." dedi. 

"Milli Mücadele Doğru Bir Şekilde Anlatılmalı" 
Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 19 Mayıs ruhunu genç nesillere doğru, sade ve etkili bir şekilde aktarılması için yürütülen bu çalışmaların Türkiye'nin aydınlık geleceğine ışık tutacağını söyleyen Vali Kaymak, 'İlk Adımdan Kuruluşa' sergisi ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlandığını kaydetti. Ayrıca Vali Kaymak, projeye destek veren Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti. 

Sergi, Yurt İçinde ve Yurt Dışında Açılacak
63 Eserden oluşan 'İlk Adımdan Kuruluşa' Karma Resim Sergisinde; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD üyesi yerel sanatçılar tarafından hazırlanan fotoğraflar yer alıyor. Daha önce İstanbul ve Amasya’da ardından Paris ve Berlin'de açılan sergi; Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yurtdışında Belçika, Birleşik Krallık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Kosova, Makedonya ve Bulgaristan; yurt içinde ise İzmir, Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Ankara, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te halk ile buluşacak.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı