Advert
Advert

MÜSİAD’DAN DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN ÖNERİLER SUNULDU

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’a ziyaret gerçekleştirildi.

MÜSİAD’DAN DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN ÖNERİLER SUNULDU
MÜSİAD’DAN DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN ÖNERİLER SUNULDU Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1183 kez okundu.

Görüşmede daha güçlü bir ekonomi için önerilerde bulunuldu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’a ziyaret gerçekleştirildi.Komisyon Üyelerinin ’de katıldığı toplantıda MÜSİAD enerji, savunma sanayi, bilişim, bilim ve teknolojiye ilişkin önerilerini Komisyona sundu. Görüşmeye; MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Stratejik Sektörler ve Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Özyurt, Stratejik Sektörler ve Politikalar Komisyonu Başkanı Burhan Özdemir, Enerji Sektör Kurulu Başkanı İzzet Alagöz, Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ercan Ata, Kobi ve İş Geliştirme Komisyon Başkanı Hikmet Köse ve MÜSİAD Genel Sekreteri Oğuz Özcan katıldı.

Toplantıda yerli ve milli üretimin önemine değinen Ziya Altunyaldız, Türkiye’nin son 16 yılda yerlileşme atağı gerçekleştiren savunma sanayi ve enerji sektörlerine vurgu yaptı.Altunyaldız konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Türk Savunma Sanayi Artık Küresel Bir Marka

“Savunma sanayi, sanayinin lokomotifidir. Burada ortaya çıkan yaratıcılık, tasarım, ürün geliştirme sanayinin diğer alanlarına aktarılıyor. Yetişen insan kaynağı ileri teknolojiye ihtiyaç duyulan diğer sektörde görev aldığında muazzam bir çarpan etkisi yaratıyor.

Ülkemizde özellikle 1970-80’li yıllardan sonra savunma sanayimizin bu noktaya gelmesi tesadüf değil. Ambargolar, bölgede yaşanan sıkıntılar, en önemlisi son 16 yıldır Hükümetlerimizin bu alandaki kararlılığı Türkiye’yi savunma sanayi alanında marka haline getirmiştir.

Bundan 16 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağımlı, uluslararası silah şirketlerinin tekelinde olan bir savunma sanayiimiz vardı. Bugün savunma sanayiimiz, binden fazla şirketimizin, KOBİ’lerimizin, araştırma kuruluşlarımızın ve üniversitelerimizin katılımıyla millî bir yapıya dönüşmüştür. İhtiyaçların yurtiçinden karşılanma oranı %25’lerden %60’lara yükselmiştir.

Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii firması arasında üç firmamız bulunuyor. ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN.

Savunma sanayiimiz, 2002 yılında 1,3 milyar dolar seviyesinden, bugün yıllık 6 milyar doları aşan üretim gücüne; 248 milyon dolar ihracat kapasitesinden 2 milyar dolar ihracat kapasitesine ulaştı.

2002 yılında 66 olan proje sayısı 2018 yılında 600’e, sözleşmeye bağlanmış proje bedelleri toplamı ise 5,5 milyar dolardan 42,5 milyar dolara ulaşmıştır. Henüz sözleşme öncesi faaliyetleri devam eden projeleri de eklediğimizde yaklaşık 60 milyar dolarlık bir bütçe büyüklüğünden bahsediyoruz. Oldukça önemli bir rakam bu.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI
VEKİL YILMAZ ESTONYA SAVUNMA BAKANI JÜRİ LUİK'İ AĞIRLADI