ÖĞRENCİLER TEKNOFEST’TE SUNUM YAPACAKLAR

Doğa Koleji Halkalı-2 Kampüsü 11. sınıf öğrencileriAta Şahiner, Işıl Küp, Ege Gökdemir ve Yusuf Ozan Şanlı; projeleriyle Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İSTANBUL’adavet aldı. Öğrenciler, festival kapsamında, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) öncülüğünde gerçekleşen “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması”na katılmaya hak kazandı. Öğrenciler festival süresince; “Su Terazili Yıkım Alarm Sistemi” ve “Peltier Maddesi ile USB Girişli Sınırsız Şarj” projelerinin sunumlarını yapacak.

  ÖĞRENCİLER  TEKNOFEST’TE SUNUM YAPACAKLAR
  ÖĞRENCİLER  TEKNOFEST’TE SUNUM YAPACAKLAR Kızılırmak Gazetesi

Doğa Koleji öğrencileri tarafından,Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İstanbul kapsamında düzenlenen "İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması"nayapılan proje başvuruları kabul edildi.Projelerin danışmanlığını, Doğa Koleji Fizik Öğretmeni Özkan Yılmaz ve Mehmet Polat yaptı.Proje elemelerini başarıyla geçerek sunum daveti alan öğrenciler, 17-22 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul’da projelerini sergileyecek. "İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması"nda birinci olan takımlara 10 bin lira ödül verilecek.

Doğa Koleji öğrencileri, kendilerine ayrılan stantlarda festival süresince ziyaretçilere sunum yapacak. Festival komitesi de, stantları ziyaret ederek yapılan sunumları dinleyecek.Doğa Koleji Halkalı-2 Kampüsü 11. sınıf öğrencileri Ata Şahiner ve Işıl Küp;“Peltier Maddesi ile USB Girişli Sınırsız Şarj” projesinin sunumunu yaparken; Ege Gökdemir ve Yusuf Ozan Şanlı ise “Su Terazili Yıkım Alarm Sistemi” projesinin sunumunu festival süresince gerçekleştirecek.

Sınırsız Şarj İmkanı Hedefleniyor…

Öğrenci Ata Şahiner, “Projemizle, elektrik kesintilerinde kullanılabilecek;hem aydınlatma, hem de mum ışığı ve peltier ile kurulacak şarj ünitesi sayesinde ısı enerjisinden elektrik akımı üreterek telefon, mp3 çalar, radyo ve kamera gibi elektronik cihazların sınırsız şarj edilmesini hedefledik” dedi.

Prize Ulaşılamayan Her Ortam İçin Uygun…

Projelerinin, prizlere ulaşılamayan her ortam için değerlendirilebileceğini ifade eden Öğrenci Işıl Küp, “Oluşturduğumuz tasarım; kafe, restoran ve çay bahçelerindeki masaların üzerinde dekoratif mumluk olarak kullanılabilir. Projemizin hayata geçmesi durumunda; hem elektrik enerjisi sağlayan prizlere bağımlılık ortadan kalkacak, hem de prizlerden elde edilen elektrik enerjisi tüketimi azaltılarak enerji tasarrufu sağlanabilecektir.” şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Samsun’da cuma namazı kılınacak yerler belirlendi
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti