Advert
Advert

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞU PANELLE KUTLANDI

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yılı vesilesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi tarafından “Geçmişten Geleceğe Öğretmen Eğitimi” başlıklı panel düzenlendi.

ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞU PANELLE KUTLANDI
ÖĞRETMEN OKULLARININ KURULUŞU PANELLE KUTLANDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1323 kez okundu.

Panelde öğretmenlik eğitiminin dünü ve bugününün tarihsel çerçevesi çizilirken mevcut durum, sorunlar ve yapılması gerekenler ele alındı.

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, OMÜ emekli öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Özbalcı ve Prof. Dr. Celal Tarakçı ile Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Pelin İskender Kılıç’ın panelist olduğu ve Eğitim Fakültesi B Blok Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Samsun İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin başında Öğr. Gör. Ayşegül Keleşler Gümüş ve Öğr. Gör. Dr. Fulya Açıksöz eşliğinde; Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin icra ettiği Öğretmen Marşı programa renk kattı. Türkçe Eğitimi 4. sınıf öğrencisi Recep Kuyucuoğlu ise şair Zeki Ömer Defne'nin "Ziller Çalacak" şiirini okuyarak katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

“Her insanın bir başka insana öğretecekleri mutlaka var olacaktır”

Panel, selamlama konuşmaları ile başlarken ilk olarak söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan hayatta öğrenmenin yaşının olmadığını, her insanın bir başka insana öğreteceklerinin sürekli var olacağını vurgularken öğretmenlikte verilecek doğru eğitimin mutlaka karşılığının olacağını dile getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, hiçbir işte emek vermeden sonuç alınamayacağını belirterek salondaki öğretmen adayı gençlere bu yolda ısrarlı ve mücadeleci olmaları yönünde telkinlerde bulundu. Rektör Yardımcısı Ceyhan, Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yılı’nı gönülden kutlarken panelistlere katılımlarından ötürü teşekkür etti.

“Öğretmenlik sonraki çağlarda da anlamını ve nezaketini yitirmeyecek”

Ardından konuşan Samsun İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen de bu mesleğe ömrünü vermiş, mesleğin felsefesi ile yoğrulmuş ve o felsefeyi yeni kuşaklara taşımış olan konuk eğitimcilerle birlikle olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Millî Eğitim Müdürü Esen, öğretmenliğin insanlığın tarihiyle eş değer ve sonraki yüzyıllarda asla anlamını ve nezaketini yitirmeyecek bir meslek olduğuna dikkat çekerken devamında: “Öteden beri eğitim sistemimizde tartışılan öğretmenliğin niteliği problemini, hepimiz bugünden yarına ihmal etmeden aşmamız gereken bir hedef olarak önümüze koymalıyız. Hiçbir ülke bütünüyle eğitime dair sorunlarını halledebilmiş değil. En gelişmiş ülkeden en geri kalmış ülkeye kadar gittiğinizde bu tabloyla karşılaşırsınız. Eğitimimizin en temel sorunlarından biri bu. Burada da hocalarımızın tecrübelerini, önerilerini, geleceğe dair öngörülerini görmüş olacağız. Öğretmen adayı gençlerimizin de şimdiden bunun farkında olmaları bizleri mutlu edecektir.” sözlerine yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!