OKTAM’DAN ANLAMLI VE DUYGULU FİDAN DİKİMİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM); düzenlediği etkinlikle Türkiye’de cinayete kurban giden kadınların anısına, fidanları toprakla buluşturdu.

OKTAM’DAN ANLAMLI VE DUYGULU  FİDAN DİKİMİ
OKTAM’DAN ANLAMLI VE DUYGULU  FİDAN DİKİMİ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 249 kez okundu.

Şiddet sonucunda hayatını kaybeden kadınların anısını yaşatmak için OMÜ Merkez Kütüphanesi Bahçesi’nde bir araya gelen akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler, ağaç dikme etkinliğiyle kadın cinayetlerine bir kez daha dikkat çektiler.

 

“Kadınlar Yaşasın Diye” adını taşıyan etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Rektör Danışmanı ve Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, OKTAM Müdürü Doç. Dr. Hatice Kumcağız, Terme Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, Üniversite Genel Sekreter Yardımcısı Serap Sivrioğlu Sezer, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Öğr. Gör. İ. Ethem Olukcuoğlu ve Kütüphane personeli, OKTAM Yönetim Kurulu, çalışanları ile Kadın ve Aile Araştırmaları Anabilim Dalı akademisyenleri ve öğrencileri, Üniversitenin akademik ve idari çalışanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

“Şiddeti ve cinayetleri önlemek için yasal düzenlemelerin yanı sıra bireyleri bilinçlendirmemiz gerekiyor”

 

Sunuculuğunu OKTAM’ın gönüllü çalışanlarından Arş. Gör. Senem Gürkan’ın yaptığı etkinlikte katılımcıları selamlayan OKTAM Müdürü Doç. Dr. Hatice Kumcağız, yaptığı konuşmada; tüm dünyada olduğu gibi kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin, cezai yaptırımların artmış olmasına rağmen ülkemizde de devam ettiğini belirtti. Müdür Kumcağız, bu yöndeki yasal düzenlemelerin yanı sıra, kadını hedef alan şiddeti ve kadın cinayetlerini önleyebilmek için toplumdaki bireyleri bilinçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak amacıyla önleyici etkinliklerin gerekli olduğunu vurguladı.

 

“Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ancak eğitimle çözülebileceğine inanmaktayız”

 

Doç. Dr. Kumcağız, OKTAM olarak düzenledikleri ağaç dikme etkinliğinin amaçlarını ise şu sözlerle özetledi: “Bu faaliyetimizle bu alanı ağaçlandırarak hem cinayete kurban giden kadınlarımızın anısını yaşatmak hem de ağaçları gören bireylerin bir an için bile olsa kadın cinayetlerini düşünmelerini ve bu konudaki farkındalıklarını diri tutmayı hedeflemekteyiz. Fidan dikeceğimiz alanın Kütüphanenin önü olması ayrıca önem arz ediyor çünkü bizler kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ancak eğitimle çözülebileceğine inanmaktayız. Kadınların yaşam hakkının savunulması ve içselleştirilmesi hâlinde bu şiddet ve cinayetlerin en azından azabileceğine inanmak istiyoruz. Bu ağaçlar burada yükseldiği sürece, cinayetle aramızdan koparılmış olan kadınlar bir anlamda var olmaya devam edecekler; diğer kadınlar yaşasın diye birer ibret abidesi gibi kadına uygulanan şiddeti haykıracak ve bu haykırışlarıyla kadına yönelik şiddet ve cinayetler ile ilgili farkındalığımızın daima taze kalmasını sağlayacaklardır.”dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi