OMÜ 44. YILINI TÖRENLE KUTLADI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 44. Yılını, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törenle kutladı

OMÜ 44. YILINI TÖRENLE KUTLADI
OMÜ 44. YILINI TÖRENLE KUTLADI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1497 kez okundu.

19 Mayıs 1919’un 100. Yılı temasının vurgulandığı törene; müzik ve şiir dinletisi renk katarken bilimsel proje ve patentler başta olmak üzere akademik alanda yaptığı çalışmalarda başarı gösteren öğretim üyelerinede ödül verildi.

Kuruluş süreci hakkında bilgi vererek OMÜ’nün bugüne kadar gösterdiği gelişimi gösteren tanıtım filminin gösterimiyle başlayan kutlama töreni, açılış konuşmalarıyla devam etti.

“OMÜ Güçlü Türkiye için çalışmaya devam etmektedir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş meşalesinin yakıldığı günün adını taşıyan OMÜ’nün, 44. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç konuşmasında, OMÜ’nün mevcut durumu hakkında şu bilgileri paylaştı “Bundan 44 yıl önce 50 öğrenciyle eğitim öğretime başlayan Üniversitemiz, bugün yaklaşık 54 bin öğrenci, 2bin 400’ü akademisyen olmak üzere 6 bin 500 çalışan, 18 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 12 meslek yüksekokulu, 24 araştırma ve uygulama merkeziyle daha güçlü bir Türkiye için çalışmalarına ilk günkü heyecanla devam etmektedir. Yılda yaklaşık 10 bin mezun veren OMÜ, bünyesinden de 4 üniversite çıkarmıştır.”

“Kenevir Araştırma Enstitüsü teklifimiz YÖK tarafından onaylandı”

Göreve başladığı günden itibarenyeni fakülte ya da birim açarak yatay genişlemeye devam etmek yerine, dikey gelişmeye önem verdiğinin altını çizen Rektör Sait Bilgiç“Var olan birimlerimizde piyasanın ihtiyaç duyduğu bölümler açtık. Sağlık Bilimleri Fakültemizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Odyoloji ve Ortez-Protez bölümlerini, Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültemizde Tarih ve Mütercim Tercümanlık bölümlerini, Bafra İşletme Fakültesinde Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümlerini açtık. Son yıllarda stratejik bir tarım ürünü olarak ön plana çıkan kenevir ile ilgili çalışmaları yoğunlaştırmak için de Türkiye’nin ilk uzmanlaşmış enstitüsü olan Kenevir Araştırma Enstitüsünü kurmak için verdiğimiz teklif Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylandı. İnşallah Cumhurbaşkanımız da en yakın zamanda imzalayarak onaylayacaktır.” dedi.

Eğitim ve öğretimdeki kaliteyi arttırmak için çalışmalarına hızla devam ettiklerini kaydeden Rektör Bilgiç “Bu amaçla akredite program sayımızı artırdık. Sadece 1tane olan akredite program sayımız, bugün 6 taneye ulaşmıştır. Akredite program sayımızın 2020 yılında 10 olması planlanmıştır. Aynı zamanda sahip olduğu 5 bin uluslararası öğrenci ile ve Farabi, Mevlana, Erasmus programlarıyla misafir ettiği çok sayıda uluslararası öğrenci ile Üniversitemiz, uluslararası kampüs olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.” ifadelerini kullandı.

“2019-2023 Stratejik Planını katılımcılık ilkesiyle hazırlayarak uygulamaya koyduk”

Üniversitelerin ülke gelişimine büyük katkısı olduğunu vurgulayan Sait Bilgiç şöyle devam etti “Bu nedenle Türkiye, yükseköğretim kapasitesini artırmak için özellikle son yıllarda çok büyük yatırımlar yapmıştır. Türkiye’deki üniversite sayısı toplam 206’ya ulaşmıştır. Türkiye’de üniversitede eğitim gören öğrenci sayısı ise 7 milyon 500 bine ulaşmıştır. Bu değer, gelişmiş ülkelerde bulunan öğrenci sayısından oldukça fazladır. Örneğin Almanya üniversitelerindeki öğrenci sayısı 3 milyon civarındadır. Yüksek katma değerli teknolojilerin çok hızla ilerlemesi, dönüşüm konusunda yükseköğretimde de ciddi adımlar atılmasını gerektirmiştir.’’dedi.

Haber Kaynak : OMÜ Samsun Basın Bürosu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA DA BETON MİKSERİ  ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA DA BETON MİKSERİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ,  ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ, ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’