OMÜ’NÜN ÖZBEK ÖĞRENCİLERİ ÜLKELERİNİ TANITTI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)Uluslararası Öğrenci Birimi ile Uluslararası Öğrenci Topluluğunun iş birliğinde, Özbekistan Anayasasının 27. Yılı dolayısıyla “Özbekistan Tanıtım Günü” düzenledi.

OMÜ’NÜN ÖZBEK ÖĞRENCİLERİ ÜLKELERİNİ TANITTI
OMÜ’NÜN ÖZBEK ÖĞRENCİLERİ ÜLKELERİNİ TANITTI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 928 kez okundu.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shuhratİkramov, Eğitim Ataşesi BoburTogayev,  Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça, Türkiye Mezunları Derneği Başkanı ErgashJumaev,Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı GulomjonSobirov,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte Özbek öğrenciler, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinin fuaye alanında kültürlerini yansıtan şapka, takı gibi aksesuarları sergileyerek tanıttılar.

“Ülkelerimizde Türkiye’nin elçileri olacağız”

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı GulomjonSobirov “Biz uluslararası öğrenciler daha iyi ve kaliteli eğitim almak için Türkiye’ye geldik. Her birimiz burada, parçaları OMÜ'de birleşen tuğlaların bir parçası olduk, bir aile olduk. Bunun için OMÜ’ye teşekkür ediyorum. Buradan mezun olduğumuzda ülkelerimizde Türkiye’nin elçileri olacağız. Uluslararası öğrencilerin sayısı OMÜ’de hızla artıyor. Bunun nedeni Türk halkının ve Samsunluların biz uluslararası öğrencilere sıcakkanlı davranması, başta akademisyenlerimiz olmak üzere her konuda yardım etmeleri. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

“Özbek ve Türk halkını ezeli dostluk ve kardeşlik bağları birleştirmektedir”

Katılımlarından dolayı Özbekistan Büyükelçiliği ataşelerine teşekkür eden Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça “1991 yılında Türkiye, Özbekistan’ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülkeydi. Ayrıca Türkiye, Özbekistan’ın dünya üzerinde ülke olarak kabul edilmesi için büyük çaba gösterdi. Özbek ve Türk halkını ezeli dostluk ve kardeşlik bağları birleştirmektedir. Bu etkinlik de bu anlamda önemlidir.” diye konuştu.

OMÜ’deki 119 ülkeden gelen toplam 5 bin 714 uluslararası öğrencinin 26’sının Özbekistan’dan geldiğini kaydeden Koordinatör İzzet Akça “Uluslararası öğrencilerimiz bu ve benzeri etkinliklerin hazırlanmasında büyük emek harcıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

“Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimizle gurur duyuyoruz”

Türkiye’de eğitim gören Özbek vatandaşlarının çok iyi eğitim aldığını ifade eden Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shuhratİkramov “Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Sizler Özbekistan’ın geleceğisiniz. Tecrübeleriniz, bilginiz, uluslararası ilişkileriniz sayesinde Özbekistan’a katkı sağlayacaksınız. Bu vesileyle OMÜ Rektörlüğüne şükranlarımı sunmak istiyorum. Ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere derin saygılarımı sunuyorum. Tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Türk akademisyenlerin başımızın üstünde yeri var”

Özbeklerin tarihin eski zamanlarından itibaren Anadolu’ya gelerek hem eğitim aldığını hem de bilime katkı sunduğunu dile getiren Eğitim Ataşesi BoburTogayev şunları söyledi “Örneğin Ali Kuşçu İstanbul Üniversitesinin temelini atan Özbek bilim adamlarından bir tanesi. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Türkiye’de eğitim gören vatandaşlarımızın arasından önemli bilim insanları çıkacağına inanıyoruz. Özbekistan’da ciddi dönüşümler ve gelişmelere var. Bu nedenle tekstil, mühendislik, otel işletmeciliği gibi alanlarda uzmanlara ihtiyacımız var. Özellikle akademisyenlerin başımızın üstünde yeri var.”

OMÜ’nün isminin tarihi önemine de değinen BoburTogayev , OMÜ ile eğitim alanındaki iş birliklerine her zaman hazır olduklarını söyledi.

Türkiye Mezunları Derneği Başkanı ErgashJumaev de “Farklı coğrafyalardan gelerek Türkiye’de eğitim alan öğrencilere gönül kapılarını açan Türk insanına ve Türk devletine çok teşekkür ediyorum. Biz dernek olarak bu tür faaliyetlerde, farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerle tanışıp kaynaşarak ülkelerimiz arasında köprü kuracağız. Bu etkinliği düzenleyen Üniversite yönetimine ve destekleyen Özbekistan Büyükelçiliğine minnetimi bildirmek istiyorum.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Asılsız ihbar, ekipleri alarma geçirdi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi
Bafra’da kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi