PROF. DR. EMEL BÜLBÜL, ‘’ÇOCUKLAR EGZAMA HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR ‘’

Atopik dermatit (egzama)çocuklarda depresyon, anksiyete ve dikkat eksikliği bozukluğuna sebep olabilir

 PROF. DR. EMEL BÜLBÜL,  ‘’ÇOCUKLAR  EGZAMA HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR ‘’
 PROF. DR. EMEL BÜLBÜL,  ‘’ÇOCUKLAR  EGZAMA HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR ‘’ Kızılırmak Gazetesi

EFA (Avrupa Hasta Dernekleri Federasyonu) girişimiyle her yıl Atopik dermatit atopik dermatit farkındalığı vurgulanıyor. Atopik dermatit, halk diliyle egzama çocukların yüzde 20’sini, yetişkinlerinse yüzde 2-8’ini etkileyen bir deri hastalığı. Uludağ Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve PsoriasisDerneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan,  Atopik Dermatit Farkındalık Günü kapsamında hastalıktan korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

 

İnflamatuvar ve kaşıntılı bir deri hastalığı olan Atopik dermatit, yani atopikegzama, çocukların yüzde 20’sini, yetişkinlerinse yüzde 2-8’ini etkiliyor. Enfeksiyon kökenli olmayan deri hastalıkları arasında sık rastlanılanhastalıklardanbiri olan Atopik dermatitin görülmesinde genetik faktörler önemli rol oynuyor. Başlangıçta kırmızı renkli, sulantılı ıslak döküntüler şeklinde yüzde, kol ve bacakların dış yüzeylerinde, saçlı deride görünüyor; zamanla boyun, diz arkası, kol, bilek gibi kıvrım yerlerine doğru yayılıp deriden daha koyu renkli kalınlaşmış kaşıntılı bir deri görünümü oluşabiliyor.

 

Anne veya babada Atopik dermatit olması çocukta görülme riskini 2-3 kat artırıyor

Uludağ Üniversitesi Dermatoloji Öğretim Üyesi ve PsoriasisDerneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül BaşkanHastalığın teşhisiyle ilgili şunlar söyledi: “Atopik dermatit hastalığında derinin üst tabakasının koruma gücü zayıflar. Bundan dolayı deri kurur; alerjiengeçişine ve enfeksiyon gelişimine yatkın hale gelir.Tekrarlayan kaşıntılı egzama tablosu ve egzamanın yaşa uygun şekilde belirli vücut alanlarında yerleşmiş olması, ailede benzer döküntü, astım, alerjik rinit (saman nezlesi) gibi alerjik hastalık öyküsü tanı aşamasında önemli ipuçlarıdır. Anne veya babanın birinde Atopik dermatit olması çocukta görülme riskini 2-3 kat, ikisinde birden olması 3-5 kat artırır. Henüz tanı için hastalığa özgü bir laboratuvar testi yoktur. Diğer hastalıklarla karışabilecek deri belirtilerinin detaylı dermatolojik muayenesi yapılmalı ve ayrıntılı hasta öyküsüalınması gerekir. Total IgE düzeyi sıklıkla yüksek bulunmakla beraber düzeyin normal olduğu hastalardabulunmaktadır. Filaggrin mutasyonu gibi genetik testlerin bakılması rutin değildir ancak hastalığın seyri konusunda fikir verebilir.”dedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
BAŞKANIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI.
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı
600 yıllık geleneğe korana engel olamadı